Indián kultúra a globalizáció világában
Dátum: 2006. szeptember 12., kedd, 21:15
Lóránt Attila író-fotósnak a dél-amerikai indiánok életéről készített képeiből nyílt kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeumban kedden.

A 75 képbõl álló bemutatót Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter nyitotta meg, és beszédet mondott Juan Salazar Sancisi, Ecuador, valamint José Augusto Lindgren Alves, Brazília magyarországi nagykövete.

Persányi Miklós a beszédben elmondta, magyar fotográfus még nem tért haza ilyen különleges élményekkel a világ egyik legegzotikusabb tájáról. Hozzátette: a művész segítségével megismerhetõek a régi, változatos kultúrák, miközben szembe kell nézni a globalizált világ nyújtotta egyformasággal.

Kifejtette: az európaiak sok mindent tanulhatnának ezektõl a népektõl, például azt, hogy csak a szükséges mennyiséget használják fel a természet erõforrásaiból.

Az ecuadori nagykövet is méltatta a kiállítást. Elmondta: a fotóművész érzékenységrõl tesz tanúbizonyságot munkájában, és közvetíti a helyiek hangulatát. „Nem csak csodálatos fényképész, hanem az indiánok barátja" - tette hozzá Brazília magyarországi nagykövete.

Lóránt Attila öt éve kezdte fotózni a messzi földrészek õslakóit és a távoli kultúrákat. Alapítója az Eltűnõfélben Lévõ Kultúrák Egyesületnek, amelynek célja, hogy megörökítse olyan népek és törzsek életét, amelyek a globalizáció hatására elhagyják természetes környezetüket, feladják gyökereiket.

A kiállítással egy idõben jelent meg a fotóművész Indiánok az Amazonas mentén és az Andokban címû könyve is, amelyben számos, dél-amerikai indián nép még élõ, sokszínû hagyományait megörökítõ teljes fotósorozat és úti beszámoló olvasható.

A kiállítást október 30-ig tekinthetik meg az érdeklõdõk.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A L'Opinion című lap 1885.október 15-i számában megemlékezik a Hotel Drouot árveréséről (amely árverési csarnokot műfordítóink Drout-szállodának szoktak magyarítani), s elmondja, hogy mikor a szolga a kiállítási asztalra helyezett egy milói Vénust ábrázoló másolatot, harsány hangon kiáltotta a közönség felé:
 
„ A Kaviár és lencse című bohózatban a szövegkönyv szerint kinyílik az ajtó, a közönség megpillant, pisztolylövés, a szívemhez kapok és felkiáltok: „Meglőttek!...Gyilkosok!...” – És összeesem. Az egyik előadáson a pisztoly csütörtököt mondott. De hát nekem el kellett hunynom ott a helyszínen. Mit tehettem?...
Aforizmák
„ Ha nem lennének ellenségeim, ki szedné le rólam a rozsdát?"
Kálvin János
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ