Párbeszéd a porcelánokról
Dátum: 2006. szeptember 17., vasárnap, 11:59
Párbeszéd - címmel nyílik meg a két, világhírű porcelánmanufaktúra közös kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában, szeptember 21-én. A kiállítás keretében a világ legfiatalabb és legidősebb manufaktúrája ad átfogó képet porcelánművészetének fejlődéséről.
A november 30-ig nyitva tartó tárlaton az idén 180 éves Herendi, valamint a közel 300 éves Meisseni Porcelánmanufaktúra mutatkozik be Magyarországon eddig nem látott módon a Nemzeti Galéria magyar, ill. nemzetközi látogatóközönsége előtt.

A Herendi Porcelánmanufaktúra a 180 éves történelme alatt létrehozott, rendkívül gazdag termékskálájába enged betekintést a kiállítás során. Így a közismert, dús minták mellett, mint a Viktória királynőről elnevezett gazdagon díszített pillangós-virágos Viktória motívum, láthatók kínai és japán stílusban készített készletek, de a könnyed vonalvezetésű, modern "stúdió" alkotások sem hiányoznak a herendi kiállítási repertoárból.

A galériában bemutatott tárgyak nemcsak a herendi manufaktúra saját szakiskolájában képzett festőmestereinek kézügyességéről tesznek tanúbizonyságot, hanem a korongosok, figura-, virágkészítők páratlan szakmai felkészültségét is igazolják.

A Meisseni Porcelánmanufaktúra 300 éve született kiemelkedő szobrászának Johann Joachim Kaendler munkásságába nyújt betekintést a kiállított tárgyak bemutatásával.

A két manufaktúra közös kiállításának keretében a művészetre fogékony közönség olyan különleges porcelántárgyakkal találkozhat, amelyek formái és díszítése különböző művészettörténeti és egyben gyártörténeti korok legkiválóbb emlékei.

A tárlat során Herend és Meissen a „fehér arany” szerelmesei számára mutatkozik be kimeríthetetlenül gazdag forma és motívum kincsestárával.

A látogatók a páratlan kiállítási anyagon keresztül követhetik végig a kézműves hagyományok megújulását, a különböző stílusirányzatok megjelenését az európai porcelánművészetben. A kiállított tárgyakban különleges módon összekötve párosul a hagyomány a modernkor szellemiségével. A herendi mestermunkák egyben tükrei annak, hogy a mai mesterek hogyan viszik tovább kulturális örökségünket az új, jellemzően technokrata évezredbe.

A cím, „Párbeszéd” a két manufaktúra között nemcsak a tárgyakban fellelhető közös kulturális gyökerekre utal, hanem a közös hitvallás és elhívatottság kifejezése is egyben. Közös cél az európai porcelánkészítés magas szinten való megtartása, a kultúrtörténeti értékek megőrzése, s mindezen túl az európai asztalkultúra nívójának hirdetése, népszerűsítése.

Néhány érdekes szám a kiállításról

Meisseni kiállítási anyag

đ 8 db muzeális értékű műtárgy

đ 231 db porcelán az elmúlt évek termeléséből

Herendi kiállítási anyag

đ 29 db muzeális értékű műtárgy

đ 280 db porcelán az elmúlt évek termeléséből

đ Érdekesség az ún. tányérfal, amit közel 200 db tányér alkot, amelyek 200 különböző herendi motívumot reprezentálnak.

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A népszerű színész hajnali három körül ért haza a filmforgatásról. Fáradtan sóhajtott föl, amikor végre megállt a belvárosi bérház előtt. Kereste a kulcsait, majd döbbenten jött rá: azok bizony otthon maradtak, a másik kabátja zsebében.
 
Kálmán Jenőnek, a XX. század aranyos humorú pesti írójának volt egy kutyája. Egy rendkívül okos puli, amelyről könyvet is írt, és amely a történelemben – legalábbis a kutyatörténelemben – egyedülálló dolgot művelt.
Aforizmák
„ Ne kezdjünk ki olyannal, akinek nincs vesztenivalója"
Gracián
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ