
A pálos templom elõtt eredetileg 1977-ben felállított, két lapjával illeszkedõ és különbözõ színű porcelánfajansz csempékkel borított rombuszt Victor Vasarely tervezte, a rekonstrukciót, azaz a csempék cseréjét a város másfél millió forintos támogatásával a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. szakemberei végezték.
Victor Vasarely egyetemes alkotó volt, aki semmilyen hatást nem tartott tiszteletben. Művészete gyökerei azonban Magyarországon vannak, hiszen szelleme magyar volt, több művének is magyar címet adott - mondta méltatásában a képzõművész unokája, Pierre Vasarely.
Hozzátette: bár nagyapja huszonnégy évesen elhagyta szülõhazáját, többször is elérzékenyülve beszélt gyermekkori élményeirõl, elemi iskolai tanulmányairól. Amikor pedig 1986-ban szülõvárosába, Pécsre látogatott, lelkesen barangolta be a város szűk utcáit.
Pierre Vasarely örömét fejezte ki, hogy Franciaországban és Magyarországon egyaránt nagy gondot fordítanak a világhírű művész alkotásainak õrzésére, és azokat a széles közönség számára is láthatóvá teszik.
Victor Vasarely eredetileg orvosnak készült, de tanulmányait megszakítva Bortnyik Sándor műhelyébe, majd a Bauhaus iskolához szegõdött, késõbb pedig Párizsba költözött, ahol a forma megszállottja lett.
Képeit geometrikus formaelemekbõl építette, amelyeknek kompozíciója a nézõpont változtatásával együtt változik. Stílusával egy új ornamentika kialakítására törekedett, amely a modern építészet vasbeton, acél és üveg elemeihez illett.
Forradalmi újítása volt a festészet ábécéjének megalkotása, melyet 1960-tól vezetett be. A geometrikus alapformák ötletes variálásán alapuló op art irányzat egyik megteremtõjeként lett világhírű.
Az elsõ Vasarely-múzeum 1970-ben nyitotta meg kapuit a dél-franciaországi Gordes-ban. Öt évvel késõbb a közeli Aix-en-Provence városa mellett az általa tervezett modern épületben kezdte meg működését a műveinek is helyet adó Vasarely Alapítvány.
A képzõművész különleges térhatású, kétdimenziós alkotásai a világ számos nagyvárosának tereit, lakó- és középületeit díszítik.
Pécs díszpolgári címet adományozott neki, szülõvárosában műveinek egy részébõl múzeum is nyílt. Emellett Budapesten, New Yorkban és Oslóban látható állandó kiállítása. Mintegy 400 alkotását 1982-ben Magyarországnak ajándékozta.
„Bármilyen elismerésben is volt részem, (...) mindig is úgy véltem, személyemben magyar embert tiszteltek meg, alkotómûvészetem forrását minden bizonnyal ezek a gyökerek jelentik" - vallotta magyarságáról.
(MTI-Panoráma)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |