Alakváltás címmel Nemes Csaba festőművész több mint harminc éve alakuló életművét bemutató kiállítás nyílik a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed m21 Galériájában csütörtökön - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
A főként kortárs alkotók műveit bemutató galéria üzemeltetője, a Zsolnay Örökségkezelő (ZSÖK) Nkft. közleménye szerint a tárlat csaknem száz művön keresztül mutatja be, hogy Nemes Csaba művészete milyen sokféle formát, témát ölelt fel az elmúlt évtizedekben.
Nemes Csaba fotó alapú mediális műveinek karaktere a rendszerváltás utáni Magyarország világában gyökerezik, amikor átalakuló politikai élet, társadalom és gazdaság jellemezte a magyarok életét - írták. E korszak egzisztenciális dilemmái a művész festményein is visszatükröződtek, és témát adtak különböző sorozatainak.
A kiállítás magját két, az 1990-es évekre visszavezethető gondolatkör határozza meg. Az egyik, hogy az egyén miként találja meg azokat a fogódzókat, amelyekhez a személyiségét, a pályáját kötheti. Nemes Csaba számára ennek alapját az az új világ jelentette, amelyben Magyarországon megélhette a rendszerváltozás embere az információ, az utazás és a gazdálkodás szabadságát. A másik ilyen gondolatkör az "alakváltozás", amelyet az elmúlt évtizedekben életkörnyezetük megítélésében megéltek az emberek. Ezek a fogalmak és több szempontú értelmezéseik határozzák meg Nemes Csaba festészetét, és ezt mutatja be a kiállítás anyaga - áll a közleményben.
"A modernizmus formái, a hatvanas években generációjának öröksége, a hétköznapi városi környezet és az attól elrugaszkodott absztrakt kompozíciók festészetének visszatérő elemei, amelyek folyamatosan szembesítik a nézőt a múlt és a jelen összefüggéseivel és párhuzamaival - jellemezték a kommünikében Nemes Csaba munkásságát.
A tárlat az alkotásokon keresztül "egy összetett, sokrétegű tükröt tart a közel- és távolabbi múlt történéseit megélt nézőnek", továbbá a "festészet nyelvén utalásokkal, jelképekkel és képi kommentárokkal" segíti a nézőt az identitáskeresésben, az őt körülvevő világ megértésében - fogalmaztak.
A kiállítás - amelyről bővebb tájékoztatás az m21.pecsigaleriak.hu címen olvasható - november 28-áig látható a pécsi kultnegyed galériájában.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |