Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Új festménnyel bővült a szegedi Munkácsy-tárlat
Dátum: 2024. szeptember 30., hétfő, 12:37
Paál László és Munkácsy Mihály Eső után, őszi hangulat című közös alkotásával bővült a szegedi Móra Ferenc Múzeum Munkácsy-tárlata - közölte Fogas Ottó igazgató.
A muzeológus az alkotást bemutató sajtótájékoztatón felidézte, a magyar tájképfestészet legnagyobb alakja szoros barátságot ápolt a nála két évvel idősebb Munkácsy Mihállyal. Düsseldorfban a két festő egy lakásban is élt, majd Párizsban is rendszeresen tartották a kapcsolatot. A két művész barátságának emléket állító festmény 1873-ban készült. A barbizoni erdőt ábrázoló tájképet Paál László készítette, a festmény két alakját pedig Munkácsy Mihály festette - közölte az igazgató. A képet Munkácsy Mihály adta el 1874. július 17-én Párizsban a legendás Bernheim-Jeune Galériát megalapító Alexander Bernheimnek. A festményhez egy azóta elveszett, de reprodukcióban fennmaradt igazolást is csatolt, amely szöveg így szólt: "Ezennel kijelentem, hogy Bernheim úrnak eladtam Paál (Ladislas de) képét, mely az 1874-es kiállításon Eső után címmel volt kiállítva. Kijelentem azt is, hogy a képen lévő alakokat én festettem: Munkácsy. Párizs, 1874. július 17-én. Munkácsy". A festmény az Egyesült Államokba került, ahol 1924-ben Kiss Emil, Munkácsy képeinek gyűjtője szerezte meg egy aukción, majd a bankár hagyatékából - Petrovics Elek, a Szépművészeti Múzeum legendás igazgatója közreműködésével - a korszak egyik kiemelkedő magyar gyűjtője, Weiss Fülöp vásárolta meg. A Paál-életmű egyik legjelentősebb alkotásának számító művészettörténeti ritkaságot a Kieselbach Galéria tavalyi aukcióján Pákh Imre vásárolta meg a festő életművében rekordnak számító, 65 millió forintos leütési áron. Az alkotást, ahogy a kiállításon látható képek többségét is ő kölcsönözte a múzeumnak. Fogas Ottó elmondta, Paál László és Munkácsy Mihály közös alkotását hét évtized után láthatja újra a nagyközönség. A szegedi Kultúrpalotában látható Munkácsy-művek száma így már 83-ra bővült. A júniusban nyílt tárlatot kiemelkedő érdeklődés övezi, látogatóinak száma megközelíti a 30 ezret. (MTI)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Yehudi Menuhin hegedűművész nemcsak játékáról, hanem roppant szorgalmáról is híres. Naponta nyolc órán át gyakorol, s ezt sohasem mulasztja el.
G. B. Shaw híres volt szarkasztikus megjegyzéseiről. Egy alkalommal régi hölgyismerőse panaszkodott az írónak:
Aforizmák
„ Azt hiszem, az Isten azért alkotta meg az embert, mert csalódott a majomban."
Mark Twain
|
|