Tizenöt alkotással bővült Zoltánfy István festőművész emlékkiállítása a szegedi Fekete házban
Dátum: 2024. december 11., szerda, 16:40

Tizenöt újabb alkotással bővült Zoltánfy István festőművész A kép csendje című emlékkiállítása a szegedi Fekete házban, a tárlat rendezőinek felhívására érkező műveket kedden mutatták be.

A festőművész születésének nyolcvanadik évfordulója alkalmából október 10-én nyílt tárlat a Móra Ferenc Múzeum helytörténeti kiállítóhelyén, a Fekete házban. A kiállítás mintegy hetven festményből álló anyagát a Móra Ferenc Múzeum, a szegedi, a hódmezővásárhelyi, a deszki és a Csongrád-Csanád vármegyei önkormányzat gyűjteményéből, valamint a művész hagyatékából és magángyűjtők képeiből állították össze. A rendezés során helyet hagytak arra, hogy azok a gyűjtők, akik nem értesültek a tárlatról, vagy nem szánták el magukat a kölcsönzésre, bővíthessék a bemutatott alkotások sorát.

Uhl Gabriella kurátor hangsúlyozta: az, hogy a közgyűjtemény felhívására ilyen sok kép érkezett, bizonyítja, hogy a festőművész emléke még nagyon erősen él Szegeden.

Az újonnan érkezett alkotások között szerepel két kis méretű portré, mely azon 56 kép közül való, amelyeket Zoltánfy István és Zombori László festett az egykori Szeged étterem számára ajándékként.

Zoltánfy István 1967-ben végzett a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola rajz szakán Vinkler László tanítványaként. Alkotásain a nagyon jó értelemben vett realizmus jelenik meg: a város, a városban vagy falun élő kisember bensőséges ábrázolására törekedett. Festészetén a nagy elődök közül felfedezhető a római iskola, illetve Derkovits Gyula, Kondor Béla vagy kortársa, Mácsai István hatása.

Illett rá a Robert Capától származó idézet: "Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel!"

Zoltánfy István vándorfotográfus modorában járta Szegedet és környékét, örökítette meg emberközeli módon, amit látott.

Művészettörténészként, művészetpedagógusként is országos hírnevet szerzett. Zoltánfy István 1968-tól 1988-ig - amikor vétlen sofőrként egy ausztriai autóbalesetben 44 évesen életét vesztette - a szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolában tanított. A tárlat első termében a látogatók megismerhetik, kik azok a művészelődök, akiket festményein megidéz Zoltánfy István. A kiállítás következő részében a falu és a város viszonya jelenik meg a képeken, a záró teremben pedig a család inspirálta képek láthatók.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Voltaire-t egy vita hevében ellenfele idiótának nevezete. Voltaire derűsen nézett rá, és így szólt:
 
Ludwig van Beethoven és Johann Wolfgang Goethe 1807-1808 táján együtt üdültek Karlsbadban. A zseniális zeneköltő és a költőzseni összebarátkoztak, s gyakran indultak együtt kocsikirándulásra.
Aforizmák
„ Csak azon volna szabad csodálkoznunk, hogy tudunk még csodálkozni."
La Rochefoucauld
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ