Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Munkácsy Rippl-Rónayhoz látogat
Dátum: 2006. február 21., kedd, 15:37

A szegedi Móra Ferenc Múzeum, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum összefogott, hogy 2006-ban a három megyeszékhelyen nagyszabású Munkácsy-kiállításokat láthassanak az érdeklõdõk – a szegedi múzeum vállalta, hogy a közösen szervezett tárlat rendelkezésére bocsátja a tulajdonában lévõ Honfoglalást és a Lány tálcával című tanulmányt.
A vándorkiállítás keretében a látogatók 44 Munkácsy-alkotást tekinthetnek meg, ezek közül 28 kép Pákh Imre gyűjteményébõl való. Szintén a megállapodás része, hogy a kaposvári múzeum vállalta, a kölcsön kapott Honfoglalás fejében 2007-ben idõszaki kiállítás céljára egy Rippl-Rónai József művészetét reprezentáló festménygyűjteményt bocsát a Móra Ferenc Múzeum rendelkezésére. Már leemelték Munkácsy Honfoglalás című képét a Móra Ferenc Múzeum faláról, hogy a monumentális alkotást a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumba szállítsák. A festmény 459 x 1855 centiméter nagyságú, valamint ehhez adódik a tömör fából készült gipszdíszekkel ékesített keret, ami 50-50 centiméter széles, így a kép mozgatása komoly feladat. „Az igazi kihívást több dolog jelenti, nemcsak az, hogy meg kell emelni egy ilyen hatalmas súlyú tárgyat, és úgy levenni, hogy akik emelik, azokat se érje bántódás, és magát a képet sem – nincs rajta fogás, ráadásul csak olyan helyen lehet megragadni, ahol nem díszíti túlzottan érzékeny gipszdísz. Az is problémás, hogy hány ember tud a képhez közel állni, mert a két gurtni, amit a két kampónál függesztettek fel, nem arra szolgál, hogy a képet azzal megemeljék, hanem arra, hogy függõlegesen tartsák a festményt, nehogy az elõre boruljon." – beszélt a levétel nehézségeirõl Nagy Imre, a múzeum művészettörténésze. Miután a Honfoglalást leemelték, szivacsos párnákra, arcára fektették, kiemelték a keretbõl, majd délután a szállítók csomagolják be szakszerűen. Ezek után a keretet is hat darabra szét kell szedni. A festményt fokozott biztonsági elõírások mellett, fegyveres õrzéssel szállítják majd Kaposvárra. Munkácsy Mihály Honfoglalás című képe az egyik legismertebb művészeti alkotás, amely a köztudatban a honfoglaláshoz kapcsolódik. Az alkotás egy 100 évvel ezelõtti elképzelés Árpádról és népérõl, valamint az itt talált népekrõl, az avarokról és szlávokról, akiket a hajlongó alakok jelképeznek a festményen. Árpádról idealizált képet festett Munkácsy. (MTI-Panoráma)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Tanára szemére vetette, hogy szórakozásból fest.
Molnár Ferenctől megkérdezték, hogy szerinte a békegalamb hím- vagy nőnemű. Az író elgon-dolkodott, majd határozottan így válaszolt:
Aforizmák
„ Lehet bűn nélkül élni? Az nem is élet. Ezt még némely keresztény szentek is sejtették."
Füst Milán
|
|