Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
A fado és a mariachi zene is szellemi kulturális örökség lett
2011. november 27., vasárnap, 19:20
Többek közt a portugál fado és a mexikói mariachi zene, valamint a japán hirosimai rizsfesztivál is felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségeket tartalmazó listájára a szervezet indonéziai tanácskozásán vasárnap.
Az ENSZ Nevelésügy, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO szellemi kulturális örökségének bővítéséről egy 24 tagállamból álló bizottság dönt a keddig tartó tanácskozáson a távol-keleten.
A testület az eltűnés által fenyegetett szellemi kulturális örökség UNESCO-listájára felvett hagyományok közé sorolta vasárnap a kolumbiai yurupari sámánok tudását, a perui Qoyllurit'i kegyhelyre irányuló búcsújárást, valamint a Hirosima prefektúrában, Mibuban zajló rizsültetési fesztivál, a Mibu no hana taue mellett egy másik japán hagyományt, egy szadai kegyhelyen előadott rituális táncot is.
Szellemi kulturális örökséggé nyilvánították a lovaglás francia hagyományát, a Cadre Noir de Saumur néven ismert iskolát, a kínai árnyszínházat és a belgiumi Leuven városának az év férfijai nevű hagyományát. Utóbbi keretében az egy évben született férfiak 40. és 50. születésnapjuk között számos közös eseményt szerveznek, hogy együtt "öregedjenek".
Két horvát hagyomány is a listára került, az egyik a nijemo kolo nevű körtánc Dalmáciából, a másik pedig a becerac zene az ország keleti végeiből. A szellemi kulturális örökség része lett a ciprusi lírai párbaj, a ciattiszta hagyománya is, csakúgy mint a királyok lovaglása Csehország délkeleti vidékéről.
A héten a magyar táncház módszer is szellemi kulturális örökségi kapott. Az UNESCO szellemi kulturális örökségi listája immár 213 hagyományt számlál.
(MTI)