Az esemény ötletét a 2005-ös Örömkoncert sikere adta, az a koncert, amely különlegességének és publicitásának köszönhetően rengeteg embernek nyújtott lehetőséget arra, hogy megismerkedhessen a jazz műfajával, találkozhasson a magyar és nemzetközi jazz legkiemelkedőbb képviselőinek zenéjével.
Az Örömkoncert 2003-óta az augusztus huszadikai állami ünnep előestéjén kerül megrendezésre. Alapgondolata a magyar zenei kultúra hazai és nemzetközi bemutatásának és a zenei műveltség terjesztésének szándéka olyan közreműködők révén, akik méltán képviselik a magyar zeneművészet rangját. Az Örömkoncert mindenkori helyszíne Budapest egyik kiemelkedő pontja: olyan tér, amelyben a muzsika és a látnivaló különös kölcsönhatásban erősíti egymást.
A harmadik Örömkoncertre 2005. augusztus 19-én este 9 órától éjfélig ismét új helyszínen, a budapesti Duna-szakaszon, a Margit-híd és a Széchenyi Lánchíd között a Képviselői Irodaház vonalában a vízen felállított színpadon került sor. Öt, stílusában, műfajában különböző produkció mutatkozott be Dés Lászlótól Szakcsi Lakatos Béláig. Kirobbanó siker, hatalmas publicitás, nemzetközi televíziós közvetítés kísérte az eseményt, amelyről elmondható, hogy találkozott a szakma és közönség igényeivel egyaránt. Bebizonyosodott: egy-egy hasonló, nagyszabású, ingyenes koncert többet tud tenni egy-egy műfaj meg- és elismertetéséért, mint megannyi klubkoncert, turné, koncertsorozat. (természetesen ezekre éppúgy szükség van)
Adta magát tehát az ötlet: tegyük hagyománnyá a jazz örömkoncertjét! Legyen egy nap, amikor Budapest kiemelkedő pontjain a magyar jazz kiemelkedő képviselői és nemzetközi vendégeik adnak ingyenes koncertet, látványos háttérrel, nagy publicitással! Legyen számtalan koncert, ahol a mainstream-től a bigband muzsikáig, a free jazz-től a jazz-világzenéig a jazz szinte minden „hajtása” bemutatkozási lehetőséget kap.
Időpontként hazánk Európai Unióhoz való csatlakozásának napja, illetve annak előestéje, április 30-a kínálkozott. Az élvonalbeli magyar muzsikusok mellé pedig Európa jazz-kiválóságait hívtuk meg – Hollandiából, Finnországból, Olaszországból, Németországból, Franciaországból, Szlovákiából stb. – vendégszólistaként, hogy egy igazi nagy jam session keretében találhassák meg a közös hangnemet, a zenei közös nevezőt, a jazzt, amely valóban nem ismer határokat. A zene éppúgy egy, mint Európa.
Az egész napos esemény helyszíneként a Clark Ádám térnél, a Lánchíd végén felállított színpad, illetve a Millenáris Teátrum szolgálnak
A Clark Ádám téri színpadon délelőtt 11-től este 10-ig 8, míg a Millenárison 14.00-tól további 6 koncertre kerül sor. Este 10-kor azonban nem ér véget az esemény: a Millenárison és a Columbus Jazzklubban ugyanis kezdetét veszi a hajnalig tartó Budapest Jam, ahol a koncerteken fellépő muzsikusok örömzenéjét hallgathatja a közönség.
A két színpad programja nem stílusok szerint különül el, és reggeltől estig tartogat igazi zenei csemegéket a helyszínekre látogatóknak. A Clark Ádám téren a mainstream-től a a world music-ig lesz hallható számos produkció, amelyben a legkiválóbb magyar jazzművészekhez csatlakoznak európai hírű muzsikusok, a Millenáris Teátrumban pedig a Mediawave Fesztivál színpad kap helyet, ahol a párhuzamosan zajló győri seregszemle zenészvendégei, illetve a világhírű muzsikusok által tartott jazz- workshop résztvevői adnak majd koncertet
Részletesebben: www.majazz.hu/jazzhid
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |