Istenek és óriások a Zöld Dombon
Dátum: 2006. július 19., szerda, 17:36
Július 25-én ismét felgördül a függöny a Festspielhausban és megnyílnak a 95. Ünnepi Játékok Bayreuthban: augusztus 28-ig összesen 30 operaelőadás szerepel műsoron.

A 2000 ülõhelyes Festspielhausba már jó elõre elkelt minden jegy, a nézõtéren mintegy 80 nemzet államolgárai foglalnak majd helyet, a színfalak mögött pedig 30 ország 700 zenésze és színházi dolgozó működik közre.

Kerek 130 évvel ezelõtt, 1876. augusztus 13-án Richard Wagner A Rajna kincse című operájának bemutatásával kezdõdtek az elsõ Ünnepi Játékok a Zöld Dombon, majd a két világháborúk miatti kényszerszünetek után 1951. július 29-ével indultak meg újra.

Az idén ismét istenek és óriások veszik birtokukba a Zöld Dombot. A 95. Bayreuthi Ünnepi Játékok középpontjában Richard Wagner A Nibelung gyűrűje tetralógiája áll új rendezésben. Wagner rajongói világszerte feszült érdeklõdéssel várják a 80. életévében lévõ Tankred Dorst német drámaíró bemutatkozását, akinek ez élete elsõ operarendezése. A zenekart a világszerte elismert ugyancsak német karmester, Christian Thielemann vezényli.

Július 25-én, kedden este A bolygó hollandi elõadásával nyílnak meg az Ünnepi Játékok, Claus Guth immár negyedik éve elõadott rendezésében. Július 26-tól 31-ig azután a tetralógia négy darabjában - A Rajna kincse, A Walkür, Siegfried és Az Istenek alkonya - gyönyörködhet a közönség.

A rendezõ Tankred Dorstnak és élettársának, Ursula Ehlernek csupán két év állt rendelkezésére, hogy valóra váltsa rendezõi elképzelését és ezért - amint Dorst egy alkalommal hanagsúlyozta - „nem múlt el nap a "Gyűrű" nélkül. 2004 nyarán ugrottak be a megbízatást váratlanul visszamondó dán filmrendezõ, Lars von Trier helyett.

Richard Wagner (1813-1883) megszakításokkal 26 éven át dolgozott a Nibelung mondán. Az istenek felemelkedésének és alkonyának története több mint 15 óra hosszat tartó cselekményt és muzsikát igényel és különösen nehéz követelményeket támaszt az énekesekkel szemben.

A továbbiakban műsoron szerepel még Christoph Marthaler rendezésében a Trisztán és Izolda, valamint a Christoph Schlingensief által rendezett Parsifal, amelynek vezénylését a magyar Fischer Ádám vette át a tavaly Bayreuthtól megvált francai Pierre Bouleztõl.

A Zöld Dombon még mindig az Ünnepi Játékok irányítójának, Wolfgang Wagnernek kezében futnak össze a szálak, aki néhány hét múlva tölti be 87. életévét. Túlélte ugyan az utódlásáról elterjedt összes híreszteléseket, de egyre valószínűbbnek tûnik, hogy lánya, Katharina Wagner elõbb vagy utóbb átveszi tõle az Ünnepi Játékok irányítását. A 28 éves Katharina jelenleg elsõ bayreuthi rendezésén, A nürnbergi mesterdalnokok színpadra állításán dolgozik, amelynek a tervek szerint 2007-ben lesz a bemutatója. Lehetséges, hogy addigra eljön az ideje a stafétabot átvételének is Bayreuthban.

A drámaíró és rendezõ Tankred Dorst nagy feladatot vállalt magára abban az életkorban, amikor már az emberek jó ideje élvezik a nyugdíjat, különös tekintettel arra, hogy életében elõször rendez operát. Dorst 1925-ben született a türingiai Oberlindben, s nevéhez több mint 35 dráma fûzõdik. Az 1970-es évek eleje óta művészi munkájának nagy részében együtt dolgozik élettársnõjével, Ursula Ehlerrel.

Ami Rchard Wagner fõ művét, A Nibelung gyűrűjét illeti, Dorst a tetralógia cselekményét a jelenbe helyezi át, de az isteneket, óriásokat és mesebeli alakokat a hírek szerint megjelenésükben nem szándékozik korszerűsíteni.
– Megmaradnak egy mai képzelet alkotta figuráknak, akik helyet keresnek, ahová befészkelhetik magukat, ahol újból és újból átélhetik történeteiket, tragédiáikat, régi drámájukat - magyarázta.
Ami õt Wagner fõ művében vonzza, az a mindig újból visszatérõ emberi tökéletlenség, eltévelyedés, bűn és szenvedés zenei-színpadképi ábrázolása. Alig akad a zenetörténetben még egy mű, amely olyan sokoldalúan és annyira bonyolultan összefonódna a német történelemmel, mint A Nibelung gyűrűje. A tetralógia ma is megmozgatja az embereket, felkelti fantáziájukat és kérdéseket vet fel, amelyek létezésüket érintik - állította Dorst, aki egyúttal kifejezte az énekesek nyújtotta teljesítmény fölötti elragadtatását.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
„ A Kaviár és lencse című bohózatban a szövegkönyv szerint kinyílik az ajtó, a közönség megpillant, pisztolylövés, a szívemhez kapok és felkiáltok: „Meglőttek!...Gyilkosok!...” – És összeesem. Az egyik előadáson a pisztoly csütörtököt mondott. De hát nekem el kellett hunynom ott a helyszínen. Mit tehettem?...
 
Az évek senki fölött sem múlnak nyomtalanul, s egyre gyakrabban fordul elő, hogy kisebb-nagyobb panaszokkal föl kell keresniük az orvost. Így tett Dobsa Sándor is, aki az idősebbek számára egyet jelent a Stúdió 11-gyel, s kiváló zongorakísérőként a fiatalok előtt sem ismeretlen.
Aforizmák
„ A pesszimista azt hiszi, hogy minden nő könnyelmű, az optimista reméli."
Ismeretlen
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ