Pénteken nyílik a 87. Salzburgi Ünnepi Játékok
Dátum: 2007. július 25., szerda, 16:51
Három nappal a 87. Salzburgi Ünnepi Játékok pénteki megnyitója előtt 180 előadásra már minden jegy elkelt, ami azt jelenti, hogy gazdára talált az összesen eladható 220 ezer jegy 90 százaléka – közölte Gerbert Schwighofer, az ünnepi játékok gazdasági igazgatója és megjegyezte, hogy ez – nem számítva a rendkívüli 2006-os Mozart Évet – rekordot jelent.

A hagyományokhoz hűen a legkeresettebb előadások egyike Hugo von Hofmannstahl osztrák író, költő (1874-1929) Jedermann (Akárki) című színműve és idén is háromszoros a túljelentkezés az immár hat éve műsoron szereplő darabra. Ugyancsak hetekkel ezelőtt minden jegy elkelt William Shakespeare (1564-1616) Szentivánéji álom című színdarabjára. A színházi műsoron szereplő többi darabra még kaphatók jegyek.

Ami az opera műfaját illeti, Carl Maria von Weber (1786-1826) A bűvös vadász, Pjotr Iljics Csajkovszkij (1840-1893) Anyegin és Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Figaro házassága című operája a közönség kedvencei. A fesztivál vezetősége arra számít azonban, hogy nagy lesz Hector Berlioz (1803-1869) Benvenuto Cellini című operájának nézettsége is.

A 87. Salzburgi Ünnepi Játékokon fellép Anna Netrebko, a világhírű operaénekes, továbbá a Placido Domingo és Rolando Villazon kettős is. A Netrebko-hangverseny jegyei azonnal elkeltek, s miután akusztikai okokból a koncert színhelyét a salzburgi dómból a Mozart Házba helyzeték át, a tervezettnél több jegyet lehetett kibocsátani és már azok is elkeltek. Hasonlóképpen csaknem valamennyi jegy elkelt már a Bécsi Filharmonikusok és a Berlini Filharmonikusok hangversenyére is.

A péntektől augusztus 31-ig tartó Salzburgi Ünnepi Játékok új intendánsa a német Jürgen Flimm, aki eddig Salzburgban még nem vagy csak igen ritkán játszott operák és színdarabok műsorra tűzésével mutatkozik be.

Míg a 2006-os Mozart Évben a nagy osztrák zeneköltő halálának 250. évfordulójára emlékező fesztivál zenei műsorán elsősorban az ő kompozíciói szerepeltek, addig a világ egyik legnagyobb fesztiváljának idei öthetes sokoldalú műsora igen gazdag választékot ígér. Kétségtelenül emeli a színvonalat az olyan karmesternagyságok fellépése, mint az izraeli Daniel Barenboim és az orosz Valerij Gergijev. Meglepetésnek tekinthető, hogy Weber A bűvös vadász című operája 1954 óta most először szerepel a fesztivál műsorán. Mint ahogyan az sem volt előre látható, hogy Mozart mindössze két operájával jelenik meg idén Salzburgban: az egyik a Figaro házassága, a másik a Bastien és Bastienne. Végül nem kis meglepetés, hogy első ízben szerepel Salzburgban az izraeli-arab béke érdekében fiatalok által életre hívott West-Eastern Divan Orchestra zenekara, mégpedig ugyancsak Daniel Barenboim vezényletével.

A 87. Salzburgi Ünnepi Játékok tervezett 47 millió eurós kiadásaiból 23 millió megtérült a jegyek eladásából, egynegyedét a költségvetés vállalta magára és tíz százalékot tesznek ki a szponzorok által átutalt, vagy a televíziós közvetítésekért járó pénzek. Végül öt százalékát az Ünnepi Játékok Barátainak Egyesülete állja.

A fesztivál árnyékában salzburgi galériák és múzeumok is igényes kiállításokkal várják a látogatókat. Július 28-án, szombaton például 24 galéria és múzeum csatlakozik új kiállítással a nagyszabású rendezvényhez. Különösen nagy érdeklődés előzi meg a Modern Művészetek Múzeumában a belga Jan Fabre alkotásainak „A kölcsön adott idő" mottóval rendezett kiállítását. Fabre különben rendezőként is szerepel a fesztiválon.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A L'Opinion című lap 1885.október 15-i számában megemlékezik a Hotel Drouot árveréséről (amely árverési csarnokot műfordítóink Drout-szállodának szoktak magyarítani), s elmondja, hogy mikor a szolga a kiállítási asztalra helyezett egy milói Vénust ábrázoló másolatot, harsány hangon kiáltotta a közönség felé:
 
„Évekkel ezelőtt Illyés Gyula Kegyenc című darabját mutattuk be a Madáchban. Gyula bácsi az egyik próbát meglátogatta és kérte: ne tiszteljük annyira a darabját.
Aforizmák
„ Soha a szobrot nem fogja az oltáron imádni az, aki fatörzs korában ismerte a kertben. "
Gracián
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ