Neves külföldi és magyar fellépőkkel várják az érdeklődőket a Zeneakadémia új évadában
Dátum: 2023. november 24., péntek, 17:43

Neves külföldi és magyar fellépőkkel várja közönségét a Zeneakadémia, amely kamarahangversenyeket, szólóesteket, jazz- és népzenei koncerteket kínál a januártól júniusig tartó szezonban.

A Zeneakadémia szerdai közleménye szerint az intézmény új évadának fókuszában változatlanul a kamarazene áll. A fellépők többsége most is a fiatal magyar zenészkorosztályból kerül ki, de már megjelennek külföldi előadók is a kínálatban.

A szezon kiemelkedő eseménye lesz Beethoven 9. szimfóniájának előadása Takács-Nagy Gábor és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara koncertjén május 7-én. A Nemzeti Ifjúsági Zenekar titulussal kitüntetett, az egyetem növendékeiből álló együttest neves európai és hazai zenekarok szólamvezetői erősítik, közreműködik az Új Liszt Ferenc Kamarakórus és a szintén diákokból álló Alma Mater Kórus, az énekes szólisták között mások mellett Pasztircsák Polinát és Meláth Andreát is hallhatják az érdeklődők - olvasható a közleményben.

Mint írják, a Vonósnégyesek sorozatban a műfaj patinás osztrák együttese, a Hagen Quartet Haydn, Debussy és Beethoven kompozícióiból válogatta "best of" műsorát. Az innovatív műsorairól ismert, amerikai Brooklyn Rider most először mutatkozik be a Zeneakadémia közönségének. A sorozat 2024 őszén a Zeneakadémián korábban nagy sikerrel bemutatkozó francia Quator Ébéne koncertjével zárul.

Több sorozat is a fiatal előadóművész korosztályt hozza helyzetbe. Az Y generáció sorozat összekötő eleme ezúttal a cselló: fellép a 2015-ös Csajkovszkij-verseny győztese, a 2014-es ARD verseny ezüstérmese és különdíjasa, Andrei Ionita, aki Demény Balázzsal alkot duót az alkalomra; Devich Gergely és Ránki Fülöp klasszikus művekkel készül; Matuska Flóra és Kiss Lucia csellóművészek pedig Varga Oszkárral és Dani Imréve különleges válogatást mutatnak be.

A Versenygyőztesek című sorozatban Carlos Vidal húszéves spanyol csellista, a Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny nyertese, Jaeden Izik-Dzurko, a Santanderi Zongoraverseny kanadai illetőségű győztese, valamint Király Ádám, a Grand Piano Masters megmérettetés nyertese lép fel.

Folytatódik Magyar Valentin és a Korossy Vonósnégyes sorozata a zongoraötös-irodalom kiemelkedő műveivel. A Zeneakadémia műhelyei című sorozat pedig az egyetemen zajló műhelymunkát, tehetséggondozást mutatja meg különféle hangszeres hallgatók szereplésével - olvasható a közleményben.

Mint írják, a Kamarazene karnyújtásnyira sorozat különleges összeállítású formációkat vonultat fel. Három fiatal külföldi muzsikus, Kevin Spagnolo, Aurélien Pascal és Théo Fouchenneret a 19. század kései romantikus trióiból válogat. Egy vonós szextett, Bársony Péter, Anna Göckel, Yuval Herz, Guy Ben-Ziony, Joel Marosi és Daniel Mitnitsky az egyébként is ritka műfajból ad ízelítőt.

A Bartók születésnapi koncerten már hagyományosan zeneakadémista növendékek kamaraformációi játsszák a nagy mester műveit. A több mint öt és fél évtizedes múltra visszatekintő Kodály Vonósnégyes cseh estjén pedig Suk, Janacek és Smetana szerzeményeiből válogat.

Februárban, a tehetség napján nyílt tanórák, tanszékek bemutatkozó koncertjei várják az intézmény munkája iránt érdeklődőket, a zenei pályára készülő fiatalokat és szüleiket.

Az új szezonban három különböző generációhoz tartozó, kiemelkedő magyar orgonista szólaltatja meg a Zeneakadémia orgonáját, szólóestet ad Érdi Tamás és Nagy Péter mellett Balog Alexandra, a fiatal generáció figyelemre méltó tehetsége, valamint koncerten köszöntik a két korszakos zeneszerzőt, Eötvös Pétert és Vidovszky Lászlót. Továbbá jazzkoncertekkel, népzenei műsorral, valamint a 8-15 éves korosztálynak szóló programmal is várja a látogatókat a Zeneakadémia - olvasható a közleményben.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Henrik Ibsen, a nagy drámaíró egy alkalommal Rómában sétálgatott, amikor fölkeltette érdeklődését egy plakát, amelyet nagy tömeg bámult. Közelebb ment, de észrevette, hogy nincs nála az olvasószemüvege.
 
Baudleaire, a híres francia költő találkozott egyszer sétája közben egyik barátjával, Theodore Banville költővel, aki azt javasolta neki, hogy menjenek el együtt fürdeni.
Aforizmák
„ Az elme betegségei sokkal pusztítóbbak, mint a test betegségei."
Cicero
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ