Népzenei koncerttel köszönti a 98 éves Kurtág Györgyöt a BMC
Dátum: 2024. január 22., hétfő, 10:08

Népzenei ihletésű koncerttel köszöntik 98. születésnapja alkalmából Kurtág György Kossuth-díjas magyar zeneszerzőt, zongoraművészt február 19-én a Budapest Music Centerben (BMC): a koncerten gyermekkorának zenéjét idézik meg két együttes segítségével.

A hangversenyen közreműködik Lukács Miklós cimbalmon, Szokolay Dongó Balázs furulyán, kavalon és szaxofonon, valamint fellép a Zvoane Banatene népi együttes - olvasható a BMC MTI-hez eljuttatott közleményében.

Azt írták, Kurtág György zenei gondolkodását nemcsak a klasszikus zenetörténeti hagyomány mélyreható ismerete alakítja, hanem a magyar és a román népzenében való jártasság is.

A népi dallamokkal Kurtág gyermekként közvetlen környezetében találkozott, majd zeneakadémiai tanulmányai során Bartók Béla életművén és Ligeti György alkotásain keresztül is magába szívta őket.

A népzene mint ihlető forrás gyakran elmosódott töredékek formájában bukkan fel Kurtág darabjaiban, ahogy a Játékok III. füzetében a "foszlányok egy kolinda emlékképéből" cím is jelzi.

A koncerten Lukács Miklós és Szokolay Dongó Balázs előadásában Bartók Béla műveiből és népzenei gyűjtéseiből elevenednek meg részletek - köztük a Román népi táncok -, de gyimesi és moldvai népzenei dallamok, valamint a két művész saját, népi ihletésű kompozíciói és improvizációi is elhangzanak a hangversenyen.

A koncert második felében a Zvoane Banatene együttes lép fel, amelynek énekes és hangszeres művészei Románia valamennyi etnográfiai területének népzenéjében otthonosan mozognak. A koncerten bánáti, olténiai, erdélyi, bihari népi dallamokat, illetve 1930 és 1980 között készült népzenei gyűjtések anyagát mutatják be - áll a közleményben.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Victor Hugo a nagy francia író egyszer sürgős munka előtt állt. Mivel nem bízott eléggé abban, hogy végig kitart feladata mellett, félig levágta a szakállát és félig a haját, az ollót pedig kidobta az ablakon.
 
A L'Opinion című lap 1885.október 15-i számában megemlékezik a Hotel Drouot árveréséről (amely árverési csarnokot műfordítóink Drout-szállodának szoktak magyarítani), s elmondja, hogy mikor a szolga a kiállítási asztalra helyezett egy milói Vénust ábrázoló másolatot, harsány hangon kiáltotta a közönség felé:
Aforizmák
„ Az ember, ha állat – rosszabb az állatnál."
Rabindranath Tagore
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ