Heinz Holliger svájci karmester a Nemzeti Filharmonikusokkal lép fel a Müpában
Dátum: 2024. március 11., hétfő, 13:11

Heinz Holliger svájci karmester a Nemzeti Filharmonikusokkal lép fel március 10-én a Müpában, a Mesterek és tanítványok koncertsorozat részeként.

Vendégfellépésén a svájci karmester Bartók Béla Négy zenekari darabját, Veress Sándor Hegedűversenyét és II. szimfónia (Minneapolitana) című művét dirigálja. Utóbbi darabban közreműködik Ilja Gringolts orosz hegedűművész - tájékoztatta a Nemzeti Filharmonikus Zenekar az MTI-t csütörtökön.

Mint írják, az 1949-ben Svájcba emigrált Veress Sándor mestere Bartók Béla volt. Heinz Holliger, a világhírű svájci zeneszerző, oboaművész és karmester tanulóéveiben a Berni Egyetemen látogatta Veress Sándor zeneszerzés óráit - ő a magyar mester legismertebb tanítványa - olvasható a tájékoztatóban.

A Müpa koncertjén három ritkán hallható kompozíció csendül fel. Az 1912-ben félbehagyott, majd 1921-ben befejezett, sok impresszionista elemet tartalmazó Négy zenekari darab Bartók keveset játszott művei közé tartozik.

Veress Sándor Hegedűversenyét még Magyarországon fejezte be 1939-ben, A Minneapolitana melléknevű II. szimfóniája az 1953-as év termésének része, amelyet a Frederick Mann Alapítvány megbízásából komponált Veress, egykori zeneakadémiai növendéke, Doráti Antal, a Minneapolisi Szimfonikus Zenekar vezető karmestere kezdeményezésére.

A II. szimfóniában hegedűművészként közreműködő Ilja Gringolts 1982-ben született Leningrádban (ma: Szentpétervár). Szülővárosában folytatott tanulmányai után a New York-i Juilliard School of Music falai között Itzhak Perlman osztályában képezte tovább magát. Rangos nemzetközi versenyeken szerepelt sikerrel, érdeklődése a historikus hegedűjátékra is kiterjed, szívesen tolmácsol kortárs műveket. 2008 óta a Gringolts Quartet primáriusa.

Veress Sándor zeneszerző, zongoraművész, zenepedagógus, népzenekutató Kolozsváron született 1917-ben, tízéves korától Budapesten élt, a Zeneakadémián Kodály és Bartók növendéke volt, később népzenekutatóként Lajtha Lászlóval is kapcsolatba került. A zeneszerző 1992-ben bekövetkezett haláláig Svájcban élt és tanított - áll a közleményben.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Kodály Zoltán azon kevesek közé tartozott, aki nem félt Rákosi Mátyástól. Egyszer egy ünnepi fogadáson a „bölcs" vezér rosszallóan mondta Kodálynak:
 
Miután Heltai Jenő nem kérhetett szabadalmat szellemes mondásaira, sűrűn érte az a „megtiszteltetés", hogy ötleteivel mások neve alatt találkozott.
Aforizmák
„ Azok a nők, akik azt hiszik, hogy a férfiakat a hasukon keresztül lehet megfogni, egy jó arasznyit tévednek."
Ismeretlen
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ