Brahms és Bartók művei a Nemzeti Filharmonikus Zenekar évadnyitó hangversenyén
Dátum: 2024. szeptember 18., szerda, 8:30

Két Brahms-mű mellett Bartók Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című műve is elhangzik a Nemzeti Filharmonikus Zenekar évadnyitó hangversenyén szeptember 25-én a Müpában.

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar immár hagyományosan Bartók halálának előestéjén, szeptember 25-én tartja évadnyitó koncertjét a Müpában - emlékeztet az együttes által az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény.

Ezúttal Brahms diákdalokat feldolgozó Akadémiai ünnepi nyitánya, valamint a D-dúr hegedűversenye és Bartók egyik legmagasabb rendű alkotása, a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára szólal meg az évadnyitó hangversenyen Vashegyi György vezényletével, Baráti Kristóf hegedűművész közreműködésével.

"Amikor Brahms 1880-ban díszdoktori címet kapott a Breslaui Egyetemtől, és megtudta, hogy a megtiszteltetést nem elég csupán megköszönnie, zeneművet is kell írnia ez alkalomból, úgy döntött, megfricskázza a professzor urak orrát. Nyitányt komponált, végén az emelkedett Gaudemus igiturral, előbb azonban a zenében pajkos diákdalok tűnnek fel. Hegedűversenye ezzel szemben mindvégig magasztos, hiszen a legfennköltebb érzések egyike ihlette: a barátság, ezúttal a szólista, Joseph Joachim - Joachim József - iránt, akinek származására a finálé magyaros témája utal" - írták a közleményben.

"A Nemzeti Filharmonikus Zenekar évadnyitó koncertjének első része a Brahms-művekben Európára tekint, a szünet után azonban hazai legnagyobbjaink egyike, Bartók szólal meg: a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára egyszerre hódol a klasszikus hagyománynak szimfóniaszerű formájával és a barokknak az ellenpontos szerkesztésmóddal" - áll a közleményben.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Baja: 1950. A bácskai városban szereplő Rodolfo és Latabár Kálmán kisétál reggel a piacra. Gusztálják a szép gyümölcsöt, zöldséget, baromfit, végül megállnak egy termetes asszonyság standja előtt. A néni háztáji tojást árul.
 
Yehudi Menuhin hegedűművész nemcsak játékáról, hanem roppant szorgalmáról is híres. Naponta nyolc órán át gyakorol, s ezt sohasem mulasztja el.
Aforizmák
„ Becsüld meg a kezdőt – ő semmi, de még minden lehet."
Forbáth Imre
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ