Mint elmondta, az idei mustrán, amelynek díszvendége Hubay Miklós Kossuth-díjas író, a kortárs magyar dráma kiemelkedő alakja lesz, 8 nagyszínpadi és 18 stúdió-, illetve kamaraszínházi produkciót mutatnak be. A seregszemlén, amelynek harmadik alkalommal ad otthont a cívis város, hat budapesti, hat vidéki, valamint négy határon túli - két szabadkai, egy nagyváradi és egy aradi társulat - mutatkozik be. A debreceni Csokonai Színház négy saját produkcióját láthatja a közönség.
Most először egy előadást - Schwajda György Himnusz című darabját - idegen nyelven, románul hallhat a közönség, ami már előrevetíti azt a távlatos célt, hogy a Deszka valamikor "nagy nemzetközi megmérettetés legyen" - jelezte Vidnyánszky Attila hozzátéve, hogy idén először kapcsolódik be előadással és helyszínként is a fesztiválba a debreceni Vojtina Bábszínház.
Az idei Deszka programját Egressy Zoltán, Horváth Péter és Szilágyi Andor válogatta, a szakmai programot - együttműködve a Csokonai Színház művészeti műhelyével - Németh Ákos állította össze. A válogatás elsődleges szempontja a sokszínűség és a szövegcentrikusság volt - mondta Vidnyánszky Attila, aki szerint a szakmai programok "óriási vitákra, nagyszerű beszélgetésekre, igazi, komoly szellemi kalandra" adnak lehetőséget.
"Új, kortárs művek megjelenése nélkül nincs jövő" - jegyezte meg a debreceni Csokonai Színház igazgatója.
Mint az a sajtótájékoztatón elhangzott, az idei Deszka Fesztivál 26 millió forintba kerül. A Nemzeti Kulturális Alap 6 millió forinttal támogatja a találkozót, a többit a 865 millió forintos összköltségvetésű Csokonai Színház biztosítja.
A Deszka Fesztivál ötletgazdája egyébként a Drámaíró Kerekasztal, amely Kiss Csaba író kezdeményezésére alakult 2004-ben. Mint arra Kiss Csaba korábban rámutatott, a seregszemlét létrehozó folyamat kiindulópontja elsősorban a kulturális tárca által indított Katona József-pályázat volt, amely nemcsak kortárs drámák születését, hanem bemutatását is ösztönzi.
A Katona József-pályázat és az annak mintájára létrehozott Weöres Sándor bábprodukciós pályázat nyertesei idén is ott lesznek a fesztiválon.
A seregszemlére egyébként a színházat és a várost is kreatívan "felöltöztetik" a Kaposvári Színművészeti Egyetem díszlet- és jelmeztervező szakos diákjai, a fesztiválkávéházat (a színház büféjét) pedig a helyi Medgyessy Ferenc Gimnázium képzőművész szakos diákjai varázsolják barátságos találkozóhellyé.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |