A találkozón július 20-tól hat napon át vehetnek részt az érdeklődők különböző kulturális programokon, színháztól az alkotásig - mondta Balog József, a szervező MASZK Egyesület vezetője a szerdai szegedi sajtótájékoztatón.
Mint kifejtette, az idei előadások külön-külön és együtt is segítik felidézni vagy felismerni az illúzióhoz fűződő élményeket, érzéseket, miközben a néző a színházi előadás keretében egy újabb illúzió részese lehet.
Az 1991-ben indult nyári nemzetközi színházi fesztivál ma már a magyar színházi élet egyik legjelentősebb nemzetközi színházi fesztiváljává vált. Évről-évre olyan független művészi közösségeket látnak vendégül Szegeden, amelyek a komplex színházi nyelv művelésében értek el kimagasló esztétikai és színháztörténeti jelentőségű eredményeket, és nyitott a programsorozat minden új kísérletre is.
A találkozó tematikája szerint 1994-ben a Balkán színházait, 1995-ben orosz színházakat mutatott be, 1996-ban Lengyelországból, 1997-ben Oroszországból és az Egyesült Államokból érkeztek a vendég csoportok, 1998-ban egy színházi iskola követőit láthatta a közönség, 1999-től pedig a határon túli magyar színházak kaptak hangsúlyt. 2003-tól a 2010-ig kidolgozott Déli Vonal koncepció áll a középpontban, és ad karaktert a fesztiválnak.
A MASZK menedzsmentjében készült új előadás idén a francia Kobez-Center du Corps és a vajdasági Nyári Mozi, Ékezet című előadása Döbrei Dénes rendezésében, vajdasági magyar és francia alkotók részvételével. A Szerbiából érkezett Urbán András Társulata Strand (The Beach) című előadását szintén programra tűzték; a darab Camus Közöny című művének újraértelmezése. Menszátor Herész Attila Hamlet illúziók című darabjában többek közt Menszátor Magdolna, Fátyol Kamilla, Mucsi Zoltán és Dióssi Gábor működik közre.
A fesztivál nyitó előadásaként a számos hazai és nemzetközi díjjal kitüntetett vajdasági születésű táncos-koreográfus, Nagy József Sho-go-gen-zo - Az igazlátás ösvényei című alkotását láthatja a közönség.
Külföldi fellépők érkeznek Romániából, Oroszországból, Franciaországból, Amerikából, Japánból és Bulgáriából is.
Idén is kapcsolódik a fesztiválhoz a Thealter gyermekprogramja, a Maszkaland. Ennek keretében kreatív műhely, színházi előadások, koncertek várják a 10-18 éves vendégeket.
EKISFESZT Akadémia címmel a Szegedi Egyetemi Színház (SZESZ) is igazodik a fesztiválhoz; a JATE Klubban az egyetemistákra és a főiskolásokra koncentrált programsorozatot szerveztek, amire több egyetemi színpad is érkezik az országból. Az akadémia egyik része egy színházi kisesszé író pályázat, amelyre húsz pályamunka érkezett, elbírálása már megkezdődött.
Színes, ingyenes kísérőprogramokban sem lesz hiány a szervezők ígérete szerint: a fesztivál ideje alatt a kiállítások mellett a szegediek idén is naponta láthatnak utcaszínházi előadást, amit a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatának végzősei adnak elő.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |