Utazás Avignonban
Dátum: 2006. július 6., csütörtök, 8:27
Július 6. és 27. között hatvanadik alkalommal rendezik meg a délkelet-franciaországi Avignonban a híres színházi fesztivált, amelynek központi alakja idén Josef Nadj, a vajdasági magyar származású francia-szerb koreográfus lesz.

Idén a tavalyinál valószínűleg kevesebb vitára és viharra lehet számítani - fejtette ki az AFP-nek Vincent Baudriller, aki Hortense Archambault-val együtt társigazgatója a rendezvénysorozatnak.

A 48 éves Josef Nadj „társult művészként" vezeti majd a táncot, oldalán két fiatal rendezõvel. Az õ munkássága kevésbé provokáló, mint a belga Jan Fabre koreográfus-szobrászé, akinek az emberi testtel kapcsolatos elképzelései heves polémiákat szültek.

Josef Nadj, aki az orléans-i koreográfiai központ igazgatója, az utazást jelölte meg a fesztivál idei fõ témájaként.

A vajdasági táncművész Asobu című koreográfiája lesz az avignoni várban, a pápák udvarán színre kerülõ elsõ alkotás, ez a szülõföldje és az általa felette kedvelt Japán közötti valóságos és mitikus utazást eleveníti meg.

A híres színhelyen Eric Lacascade rendezi Gorkij Barbárok című művét. Az orosz Anatolij Vasziljev Puskin Mozart és Salieri című drámáját és Homérosz Iliászát állítja színre.

A Zingaro de Bartabas lovasszínház Battuta című bemutatója is nagy érdeklõdésre tarthat számot, az olasz Marcial Di Fonzo Bo és a flamand Jan Lauwers két-két darabot is rendez.

Japán egyrészt Eric Vigner révén lesz jelen, aki Marguerite Duras-művet rendez Nyári esõ Hirosimában címmel, továbbá Hirata Oriza Szöuli emberek című darabjával. Az utóbbit Frédéric Fisbach rendezi, aki 2007-ben lesz a „társult művész", a rendezvény két igazgatóhoz társuló irányítója.

Míg a hivatalos rendezvényekre 110 ezer nézõt várnak, az 1966 óta megrendezett off fesztiválon fellépõ független társulatok akár félmillió látogatóra is számíthatnak - bár a nem hivatalos események körül hevesebb vita is érlelõdik, mivel ezekre két egymással vetélkedõ szervezet árulta a jegyeket.

Számos megemlékezés és műhely foglalkozik majd a fesztivál történetével. Az elsõ színházi ünnepet a pápák városában még 1947-ben rendezte Jean Vilar, a híres színész-rendezõ. Az állam 3,9 millió eurót (1,1 milliárd forintnyit) biztosít a fesztivál 9,7 millió eurós (2,73 milliárd forint) költségvetésébõl.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Gombaszögi Ella társasági ember, nagy kártyajátékos volt, de csak olyanokkal játszott, akik legalább olyan jók voltak, mint ő. A játszmákból nem ritkán vesztesként került ki, de ezt nem bánta, mert legalább volt alkalma egy kis zsörtölődésre.
 
Az évek senki fölött sem múlnak nyomtalanul, s egyre gyakrabban fordul elő, hogy kisebb-nagyobb panaszokkal föl kell keresniük az orvost. Így tett Dobsa Sándor is, aki az idősebbek számára egyet jelent a Stúdió 11-gyel, s kiváló zongorakísérőként a fiatalok előtt sem ismeretlen.
Aforizmák
„ Vannak gonosz emberek, akik kevésbé lennének veszedelmesek, ha nem volna bennük semmi jóság."
La Rochefoucauld
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ