Május 8-án vesznek végső búcsút Géczy Dorottya színművésztől
Dátum: 2023. április 27., csütörtök, 10:58

Május 8-án vesznek végső búcsút Géczy Dorottya Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten - tájékoztatta a színész családja szerdán az MTI-t.

Az április 3-án életének 92. évében elhunyt színművész búcsúztatása május 8-án, hétfőn 14 óra 30-kor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozójában.

Géczy Dorottya 1931. május 21-én született Budapesten. 1949-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1949 és 1951 között a miskolci Nemzeti Színházban játszott, 1951 és 1957 között az Ifjúsági Színház és az Irodalmi Színpad művésze volt, 1957-től a Vidám Színpad társulatához tartozott.

A pályán eltöltött 70. évi jubileumát a Karinthy Színház színpadán ünnepelte 2019 májusában.

Prózai és zenés darabokban is jelentős alakítások fűződnek nevéhez. Az egyik legkiválóbb magyar sanzonénekesként tartották számon. Munkásságát 1985-ben Jászai Mari-díjjal ismerték el.

Filmjei között van a Házasságból elégséges (1960), az Álmodozások kora (1964), az Édes és keserű (1966), az Egy kis hely a nap alatt (1973) és a Cha-cha-cha (1981) című alkotás.

Főbb színházi szerepei: Olivia (Shakespeare: Vízkereszt); Edit (Jókai-Földes: A kőszívű ember fiai); Glafira (Dosztojevszkij-Láng: Két férfi az ágy alatt); Elssler Fanny (Rostand: A sasfiók); Bea (Camoletti: Leszállás Párizsban); Királynő (Scribe: Vihar egy pohár vízben); Jolán (Vaszary: Bubus); Sweet Sue (Stone-Wilder-Diamond: Van aki forrón szereti); Andrea (Lakatos: Vágyom egy ágy után); Rózsi (Hámos-Vajdai: Mici néni két élete); Mégisné (Réger-Zsolnai: Dollárpipi); Helen (Schütz: Sajnálom, Mr. Tegnap!); Mária Regina nővér (Goggin: Apáca-pác). Továbbá előadóesteken, sanzonesteken lépett színpadra.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A nagy angol író, Bernard Shaw utazásai során az egyik kis város határában az ég felé tekintő és könyörgő társasággal találkozott. Megkérdezte tőlük, hogy mit csinálnak.
 
J. S. Bach rajongott az orgonákért. Amikor eljátszotta legújabb műveit a hangszeren, hallgatósága mindig álmélkodva figyelte a mester virtuóz technikáját.
Aforizmák
„ Ha már Ádám evett a tudás fájáról, evett volna eleget."
Kner Izidor
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ