Három év múltán ismét a Kossuth utcai, immár teljesen felújított épületében tartotta évadzáró ülését a debreceni Csokonai Színház társulata pénteken - közölte a teátrum sajtószolgálata az MTI-vel.
Közleményük szerint Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester azt mondta, tudatos stratégiai döntés volt a városvezetés részéről, hogy nem adják fel az álmaikat, és olyan színházakat hoznak létre, amelyek minden tekintetben ki tudják szolgálni a színjátszás 21. századi követelményeit.
Hozzátette: büszkék arra, hogy az 1865-ben épült történelmi épületet úgy sikerült felújítani, hogy a történelmi, műemléki karakterek megőrzése mellett "a művészek, rendezők korlátlanul szárnyalva, technikai akadályok nélkül tudják megvalósítani az elképzeléseiket".
Az elmúlt évek legnagyobb jelentőségű fejlesztései Debrecenben a kultúra területén valósultak meg: csaknem 20 milliárd forintot használtak fel a két színház - a Csokonai Színház történelmi épülete és a Csokonai Fórum - fejlesztésére. Míg a felújítás előtti időszakban a régi színházépületben 500 néző, most egy este akár 1100 néző ülhet a színházi székekben - ecsetelte a változásokat a városvezető.
Gemza Péter, a teátrum leköszönő vezetője azt mondta, az igazgatói ciklusa az építkezésről szólt. Hozzátette: az általános bizonytalanság éveiben, a járvány időszakában, amikor senki sem tudott a rutinra támaszkodni, igyekezett jól menedzselni a bizonytalansági tényezőket, arra törekedve, hogy a társulatban mindenki egészséges legyen és legyen munkája.
A most lezárult évaddal kapcsolatban kiemelte: az ideiglenes játszóhelyek okozta nehézségek szűntek meg azzal, hogy a 2022/23-as évadot a Für Elise-zel megnyitott Csokonai Fórum épületében kezdte a színház társulata.
Kilenc bemutató mellett 45,5 ezer néző látogatott el belépőjeggyel a színház eseményeire. Június közepéig 377 színházi előadást tartottak. A nézettségi arány 84 százalékos volt.
A legtöbbet játszott produkció a nézők által megunhatatlan A Pál utcai fiúk (17 előadás) volt, ezt követte a Mágnás Miska (16 bemutató), míg az ifjúsági korosztály körében a Toldi című zenés ifjúsági előadás élte meg a legmagasabb előadásszámot (21).
A Csokonai Ifjúsági Program csapata 114 előadást, foglalkozást tartott az évadban. Az előző évadban elindították az országban is rendhagyó KözTér című, felnőtteknek szóló közösségi színházi programjukat, amelynek novemberben volt a bemutatója. A Trigonometria című tantermi előadást a ROHU pályázatnak köszönhetően határon túli színházakkal együtt készítették el: a darabot a Szatmárnémeti Északi Színház magyar és román társulata is bemutatta - írták.
A hagyományoknak megfelelően az évadzáró társulati ülésen adták át az idei művészeti díjakat.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |