Harmadik alkalommal is megszervezi a magyar színházi fesztivált Bukarestben a Magyar Színházi Szövetség (MASZÍN), hogy az egyesületet létrehozó öt erdélyi teátrum a román fővárosban is bemutathassa fontosnak tartott előadásait - közölte az MTI-vel Balázs Attila, a MASZÍN elnöke, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója.
Idén szeptember 30. és október 6. között rendezik a Bukfesztet, amelynek nagytermi előadásait az Odeon Színház, stúdióelőadásait pedig a Metropolis Színház látja vendégül.
"Ez az az eset, amikor a hegy megy Mohamedhez, ugyanis a bukaresti szakma nehezen tud elmozdulni, és ezért nem látja azokat az előadásokat, amelyeket mi fontosnak tartunk" - magyarázta a színházigazgató. Újdonságként említette, hogy az előadások után beszélgetések is lesznek a kritikusokkal az Odeon Színház stúdiótermében, amelyeken a közönség is részt vehet, de ezeket sem kizárólag a szakmaiság, hanem a bemutatkozás, a kommunikáció javítása jegyében szervezik.
Kiemelte, hogy a fesztivál ugyanakkor a bukaresti magyaroknak is szól, akik "nincsenek magyar előadásokkal elkényeztetve" és a román közösséget is várják az előadásokra. Az első két Bukfeszt teltházas előadásai láttán a MASZÍN-t megalapító öt erdélyi színház úgy értékelte: Bukarestben is van érdeklődés arra, hogy mi történik az erdélyi magyar színházakban.
"A Bukfesztből érdemes hagyományt teremteni, a tapasztalat azt mondja, hogy megéri. Elsősorban azért, hogy ezt a hidat megerősítsük a román és a romániai magyar színjátszás között. Keressük a színházak, a magyar és a román kultúra közötti kapcsolatokat, ezért olyan rendezőket, olyan alkotásokat akartunk elhozni, amelyek valamilyen szinten kötődnek a két kultúrához" - mondta a MASZÍN elnöke.
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Székely Csaba 10 című, a román színházi szövetség, az UNITER által többszörösen díjazott darabjával nyitja a harmadik Bukfesztet. A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata az évek óta Romániában alkotó Sardar Tagirovsky orosz rendező által újrafogalmazott, a nemzetköziség jegyében született darabbal, Molier Mizantrópjával, valamint az ír Martin McDonagh A kripli című fekete komédiájával érkezik Bukarestbe.
A csíkszeredai Csíki Játékszín is egy klasszikus aktualizált, mának szóló változatát, Brecht Koldusoperáját mutatja be a román fővárosban, a nagyváradi Szigligeti Színház pedig a Csárdáskirálynővel lép a bukaresti közönség elé, arra számítva, hogy lesz érdeklődés egy "tipikusan magyar műfaj mai színben" történő megjelenítése iránt - sorolta a MASZÍN elnöke.
A Nagyvárad Táncegyüttes Ingmar Bergman Suttogások és sikolyok című filmjének fizikai-színházi adaptációját mutatja be Bukarestben. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház idén A doktor című előadását ajánlja a fővárosi színházkedvelők figyelmébe, amelyet Andrei Serban Romániában elsőként állított színre Robert Icke szövege nyomán. Mivel a jegyek nagyon gyorsan elfogytak, a temesváriak a kettős szereposztással készült előadás mindkét változatát bemutatják Bukarestben a fesztivál zárónapján.
A magyarul nem tudó nézők számára az előadásokat román (és esetenként angol) nyelvű felirattal játsszák. A MASZÍN által kezdeményezett, az UNITER együttműködésével és a Liszt Intézet bukaresti magyar kulturális központjának segítségével megszervezett fesztivált a román kormány Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. is támogatja.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |