A cirkuszhercegnő című darabot tűzi műsorra a Budapesti Operettszínház
Dátum: 2024. december 11., szerda, 16:29

A cirkuszhercegnő című darabot tűzi műsorra a Budapesti Operettszínház. A próbák már elkezdődtek, a mű szövege Orbán János Dénes költő, drámaíró átdolgozásában lesz hallható. A produkciót 2025. február 21-én, 22-én és 23-án hármas szereposztában mutatják be.

Kálmán Imre, Julius Brammer és Alfred Grünwald A cirkuszhercegnő című nagyoperettjének próbái Kiss-B. Atilla operaénekesnek, a színház főigazgatójának köszöntőjével hétfőn kezdődtek el a Nagymező utcai teátrumban. A 21. századi látványvilágú előadás rendezője Homonnay Zsolt, a díszleteket Túri Erzsébet, a jelmezeket Füzér Anni tervezi. A produkció zenei vezetője Pfeiffer Gyula karmester, a színház főzeneigazgatója.

A közleményben Homonnay Zsoltot idézik, aki kifejtette, hogy Kálmán Imre monumentális zenei világából indult ki, amely gazdag, árnyalt és sokrétű jelentéstartalmakat hordoz magában. A zenei szövet szerves egységet alkot a librettóval, amely a színház művészeti vezetője szerint kiemelkedően igényes, a dalok, a duettek, az együttesek és a hangszerelés, valamint a szöveg együtt megtestesíti azt a drámaiságot és mélységet, amely a nagyoperett történetében is megjelenik.

A darab története szerint Fedóra Palinszka (Kiss Diána/ Bordás Barbara/ Lévai Enikő), a megözvegyült fiatal hercegné - attól tartva, hogy csak a hitvesi öröksége miatt érdeklődnek iránta a férfiak - úgy dönt, hogy ezután néhai férje, a herceg vagyonát kezeli, és elzárkózik egy újabb szerelemtől. Egy alkalommal azonban ellátogat a szentpétervári cirkuszba, ahol egy kitűnő műlovar, kiábrándulva a világból, csakis a cirkusznak él, és egyre nagyobb kockázatot vállal a porondon. De vajon kettejük kapcsolatában eljutnak-e odáig, hogy maguk mögött hagyják bizalmatlanságukat, csalódottságukat és félelmeiket? Homonnay Zsolt rendezői koncepciójának alapját az egyén személyes és kollektív magánnyal való küzdelme adja - írják.

Homonnay Zsolt elmondta, hogy az egyedüllét Slukk Tóni (Erdős Attila/ Dénes Viktor/ Tassonyi Balázs) karakterét is jellemzi, hiszen a világutazó, mintha folyton keresne valamit, ami hiányzik az életéből, országról országra vándorol. Az operett drámai izgalmát erősíti Szergej Vlagyimir nagyhercegnek (Dolhai Attila/ Kiss Zoltán/ Langer Soma) , Mister X. (Laki Péter/ Sándor Péter/ Nemes Tibor) riválisának az előadásban hangsúlyt kapó cselszövése és ármánykodása.

Mint írják, a bemutatása óta telt házzal játszott Mária főhadnagy, valamint a nagy sikerű Carmen után Homonnay Zsolt új rendezésének különlegessége, hogy feltárja, miként hagyja el az embert a magány. A rendező elmondta, hogy az előadás látványvilága 21. századi miliő lesz, amely - tiszteletben tartva a korszakot, melyben a darab játszódik és a műfaj stiláris elemeit - egyesíti a fantasyt és a thrillert. Ugyanakkor a cirkusz világa is szerves része a produkciónak.

Orbán János Dénest is idézik, aki elárulta: az újraírt szövegkönyvvel céljuk, hogy a librettó megfeleljen a 21. századi néző elvárásainak. Az eredeti darab több mint négy és fél órás, a műről lefejtették a csaknem száz évvel ezelőtti, az akkori - főként Bécsre jellemző - társadalmi helyzetekre reflektáló dialógusokat, kidomborítva a drámaiságot.

Mint kiemelik, Kálmán Imre többször is a szövegkönyv átdolgozására kérte a szerzőket, ám a bemutató közeledtével már nem volt több lehetőség a javításra, így számos következetlenség maradt benne. Az 1950-es években ismét átírták a szövegkönyvet. Orbán János Dénes hangsúlyozta, hogy visszatértek az eredeti német szöveghez, az előadás tömörebb, feszesebb és jóval rövidebb lett.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Az évek senki fölött sem múlnak nyomtalanul, s egyre gyakrabban fordul elő, hogy kisebb-nagyobb panaszokkal föl kell keresniük az orvost. Így tett Dobsa Sándor is, aki az idősebbek számára egyet jelent a Stúdió 11-gyel, s kiváló zongorakísérőként a fiatalok előtt sem ismeretlen.
 
Egy ragyogó filmötlet megírása kapcsán szóba került egy ismert író neve.
Aforizmák
„ Semmi sem kelti bennünk annyira a végtelenség érzetét, mint a butaság."
Ödön Von Horváth
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ