Silviu Purcarete rendezésében mutatják be az Olasz szalmakalap című darabot a Nemzeti Színházban
Dátum: 2025. január 29., szerda, 13:37

Silviu Purcarete neves román rendező állítja színpadra az Olasz szalmakalap című darabot a Nemzeti Színházban; a zenés francia vígjáték bemutatója március 7-én lesz.

Silviu Purcarete eddig két előadást rendezett a Nemzeti Színházban, a 2014-es Ahogy tetszik és a 2019-es Meggyeskert című produkciót. Több előadása aratott sikert a Madách Nemzetközi Színházi Fesztiválon, a MITEM-en, köztük van a Gulliver utazásai (2016), a Faust (2017), Az ember tragédiája (2021) és a A megesett hercegnő története (2023) - olvasható a Nemzeti Színház MTI-hez eljuttatott közleményében.

Mint írják, Silviu Purcarete azt vallja, hogy a színház játék. "És benne minden lehet ürügy erre a játékra, mint a gyerekeknél, a hozzá tartozó szimbólumokkal együtt. Ebben az értelemben a színház a gyermeki léttel, a gyermeki szabadsággal azonos" - idézik a rendező szavait.

Kiemelik: Eugene Labiche és Marc-Michel Olasz szalmakalap című művét 1851-ben mutatták be Párizsban, és állítólag a színház igazgatója akkora hülyeségnek tartotta, hogy el se ment a premierre. A darab kirobbanó siker lett, és nemcsak a szórakozni vágyó nézők tetszését vívta ki, hanem a kritikusok elismerését is, népszerűségét máig megőrizte - hangsúlyozzák a közleményben.

Silviu Purcaretét idézik, aki elmondta: az Olasz szalmakalap az európai drámairodalom egyik mesterműve, egy tiszta francia komédia, amelyet nagyon sokfelé játszottak már. "A mű a 19. században íródott, tele van élettel és humorral. Ez egy zenés előadás lesz, egy vaudeville" - mondta a rendező, aki arról is beszélt, hogy a zenés, humoros történetben mély filozófiai gondolatok jelennek meg, és hogy a szöveg nem teljesen az eredeti, hanem egy általuk készített adaptáció, továbbá az előadáshoz új dalszövegeket is írt.

"A mi előadásunkban a zenei anyagot úgy kell értelmezni, mint az operában, ahol a szöveg azért van, hogy megtartsa a zenét, de ettől még a szöveg nagyon fontos" - mondta.

Kiemelte, hogy sok fiatal művész is részt vesz az előadásban, ők lesznek a násznép vagy a kórus, mint az antik tragédiákban. "Rendezői szempontból nagyon fontos a jelenlétük, semmiképp nem statisztaként gondolok rájuk, hiszen folyamatos mozgásban lesznek, ők azok a vidékiek, akik megérkeznek Párizsba és szép lassan felfedezik a várost" - mondta Silviu Purcarete.

"Nagyon örülök, hogy ismét itt rendezhetek a Nemzeti Színházban, és hogy régi barátokkal találkozhatok" - idézik a művész szavait.

Az előadás főbb szerepeiben Herczegh Péter, Trill Zsolt, Szarvas József, Schnell Ádám, Varga József, Pallag Márton, Kristán Attila, Rácz József, Bodrogi Gyula, Polyák Anita, Katona Kinga, Szűcs Nelli, Söptei Andrea, Szilágyi Ágota, Sipos Ilka, Krauter Dávid Róbert és Winkler Tamás Ábel látható. A produkcióban közreműködnek az Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói.

Az előadás zeneszerzője Vasile Şirli, a díszlet- és jelmeztevező pedig Dragoş Buhagiar.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Shaw nyomtatott meghívót kapott egyik hölgyismerősétől, akit különösebben nem kedvelt.
 
Szép Ernőhőz, a neves íróhoz bekopogott egy fiatalember. – Művész úr – mondta alázatos hangon – nemrég elküldtem önnek a novellámat. Tudja, azt az igen eredeti témájú novellát! Méltóztatott már elolvasni?
Aforizmák
„ A kritikus az a kesztyű, aki kéznek hiszi magát, és ha csak teheti, ökölbe szorul."
Kornis Mihály
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ