Jon Fosse-darabot mutatnak be a kolozsvári magyar színházban
Dátum: 2025. február 11., kedd, 12:25

Jon Fosse Nobel-díjas norvég író Én vagyok a szél című drámáját mutatják be csütörtökön a Kolozsvári Állami Magyar Színházban Tompa Gábor rendezésében - tájékoztatta az MTI-t az erdélyi teátrum.


Az Én vagyok a szél az év első bemutatója lesz - áll a közleményben, amely szerint Vajna Noémi dramaturg az előadást bemutató hétfői sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy Jon Fosse napjaink egyik legtöbbet játszott drámaírója, aki 2023-ban az irodalmi Nobel-díjat is elnyerte.

Az Én vagyok a szél című drámát 2007-ben írta, és középpontjában a halál és az élet közti vékony határvonal áll, annak az életérzésnek a leírása, amely oda vezet valakit, hogy elvegye a saját életét. "Tompa Gábor előadása ezt az élet és halál közti utazást mutatja be, mintegy szertartást, ami közelebb visz egy szavakkal kifejezhetetlen, láthatatlan dimenzióhoz" - mondta.

Tompa Gábor a darabválasztás kapcsán felidézte: három-négy éve, amikor először gondolt a szövegre, még csak a két szereplő képe élt benne, de azóta személyes életének eseményei is közelebb vitték "a törékeny határhoz, amely elválasztja a túlvilágot az evilágitól". "Ez az a határ, amelyen keresztül kifejezhetem a megváltásba, az üdvösségbe, a halál utáni lét valóságába vetett hitemet - és azt a meggyőződést, hogy az elhunyt szeretteink valójában továbbra is velünk maradnak, és még mindig itt vannak közöttünk" - fogalmazott a rendező.

Az előadásban szereplő hattagú női kórus Boros Csaba zeneszerző szerint a gyöngédséget képviseli, míg a latin nyelv dallamossága és távolisága kiemelt szerepet játszik az Istenhez való közelítésben. Mint mondta, a szövegben három meghatározó elem jelenik meg: a kikötő, a szél és a tenger, és a liturgikus szövegeket is e hármasság mentén válogatták össze. "A szél hol háborog, hol elcsitul, képes lecsendesíteni a tengert, és elvihet bennünket a kikötőbe - vagy akár a halálon túli dimenzióba is" - mondta.

A két főszerepet Gedő Zsolt és Farkas Loránd alakítja, az Asszonyok karában Kali Andrea, Kató Emőke, Kicsid Gizella, Pethő Anikó, Laczó Júlia és Varga Csilla lép színpadra.

A produkcióban Bocskai Gyopár díszlet- és jelmeztervező, Györgyjakab Enikő koreográfus, Groza Romeo fénytervező működött közre. Az előadás Domsa Zsófia magyar nyelvű fordításának felhasználásával készült. A darab a bemutató után február 15-én, 20-án és 27-én látható.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Molnár Ferenc jókedvű társasággal vacsorázott egy óbudai vendéglőben. Az asztalok között állandóan ott lábatlankodott egy szemtelen kiscsirke, le-lecsapva a morzsákra.
 
A háború alatt egy brit kormányülésen egy miniszter azzal állt elő, hogy a hadiállapotra tekintettel nullázzák le a kulturális kiadásokat, és a felszabaduló összeget fordítsák fegyverekre.
Aforizmák
„Aki az érvelést nem tudja támadni, az érvelőt támadja."
Paul Valéry
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ