Fő az illem!
Dátum: 2005. szeptember 17., szombat, 19:35
Az ötvenes évek derekán – okkal, ok nélkül – sokat panaszkodtak a Nemzeti Színház művészei, hogy a Színművészeti Főiskola növendék-statisztáinak rossz a modora. Nem mutatkoznak be illedelmesen, nyeglék, nem köszönnek, neveletlenek, és így tovább. Amint az már ilyenkor szokás – ha volt is a panasznak magva, lassanként túlzottan közkeletű és általános lett, a főiskolai növendékek java is érezte, hogy köröttük dermed, romlik a légkör.

  A helyzet különösen az olyan nagy statisztériás darabok előadása alkalmával éleződött ki, mint amilyen Az ember tragédiája. A Nemzeti tagjai akaratlanul is, már szinte pszichózisban figyelték a növendékek magatartását, az akadémisták pedig sértődötten és bosszankodva igyekeztek kivédeni a sűrűn felcsattanó korholásokat.
 
A Tragédia római színében a patrícius kéjencek éppen tivornyáztak, amikor távolról gyászének hallatszott, majd s fáklyás tetemvivők behozták a dögvészes halottat. Hippia: Máthé Erzsi fölébe hajolt, hogy kicsókolja szájából az obulust, s ekkor feldörgött a kíséretből előlépő Péter apostol: Bihari József hangja:

„ Megállj, a döghalált szívod magadba!”

Ebben a döbbenetes pillanatban a pestises hulla diszkréten felemelkedett a koporsóból, és halkan odalehelte Hippia fülébe:

– Bocsánat, művésznő…kezitcsókolom…Szabó Gyula, másodéves…

(Forrás: Békés István: Legújabb magyar anekdotakincs, 1966.)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Két bíboros szemrehányást tett Rafaellónak, hogy egy festményen Péter és Pál apostol arcát nagyon pirosra festette.
 
Egyszer azt kérdezte egy lord G.B.Shaw-tól: – Igaz, hogy az ön apja szabó volt? – Igaz! – felelte az író. – Akkor miért nem lett ön is szabó?
Aforizmák
„Nem az a dolgunk, hogy kitaláljunk magunknak egy sorsot, hanem az, hogy megtaláljuk a sajátunkat, s azt teljességgel és töretlenül éljük végig."
Hermann Hesse
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ