Koreai Fantázia
Dátum: 2009. agusztus 14., péntek, 10:31
Magyarországon első alkalommal a Vígszínház színpadán lehet megtekinteni a Koreai Nemzeti Táncegyüttes különleges előadását „Koreai Fantázia” címmel augusztus 25-én.
A Koreai táncfantázia tíz koreai táncból álló produkció a Koreai Nemzeti Táncegyüttes előadásában. A koreai tánc, a jung joong dong ötvözi a nyugodt, lágy hangvételt és az erőteljes dinamizmust, különleges élményt nyújtva ezáltal a nézők számára.

A táncokban az ősi koreai lélek elevenedik fel: a humor, a tisztesség és a koreai emberekben történelmük viszontagságai miatti keserűség. Hagyományos koreai táncokat láthatunk művészi sokszínűséggel átitatott modern előadásban. A táncokat bemutató Koreai Nemzeti Táncegyüttes 1962-ben alakult meg azzal a céllal, hogy átörökítse régi idők koreai táncait, és elérhetővé tegye azt a mai kor embere számára.  A Koreai Nemzeti Táncegyüttes művészi megformálása és előadása – amelyet már több mint ötszáz előadás alkalmával mintegy hatvan országban láthatott a közönség – kiválóan közvetíti a koreai tánc szépségét és dinamizmusát.

A királyi vár

A reggel pillanatait mutatja be egy királyi várban, ahol a királynő és udvarhölgyei köszöntik a friss reggelt.  Miután felöltöztetik szépséges ruhába, a királynő tiszteletét teszi a királynál. Megvitatják az állam fontos ügyeit, kifejezik egymás iránt érzett szeretetüket, és táncukkal kifejezik azt a reményt, hogy országukra békés és virágzó jövő vár. Az udvarhölgyek tánca a mindennapok sürgés-forgását jeleníti meg.

Rang

Ez a tánc a királyi vár miniszterei között feszülő ellentétekről szól, erőt sugárzó és férfias szellemiségű táncban öltve testet. A gyors ritmus a miniszterek gondolatait, javaslatait szimbolizálja, amelyekkel királyukat segítik, hogy megoldást találjon az ország gondjaira.

Tánc homokóradobbal (Janggochum)

A homokóradobbal, a janggo-val előadott néptánccal gyakran találkozhatunk Korea minden részén. A táncos a vállához szíjjal rögzített homokóradobot mindkét végén egyszerre szólaltatja meg, és eközben a zene ritmusára táncol. A tánc forgataga, eleganciája és dinamizmusa az ünnepek hangulatát idézi.

Buponoli
– a sapkás tánc

Egy sapkát, bupo-t viselő táncos szenvedélyét és bánatát fej- és testmozdulatokkal fejezi ki.

Samgomu
és ogomu – Tánc három és öt dobbal

A Yi Maebang koreográfiáját bemutató produkcióban a táncos három, illetve öt dobon játszik, hogy így hatoljon az emberi lélek mélységeibe. Jóllehet számos dobbal előadott koreai tánc létezik, a samgomu és az ogomu a koreai zene egyedi ritmusát és harmóniáját kelti életre a többféle dob együttes hangzása által.

Buchechum – Legyezőtánc

A legyezőtánc, a buchechum 1940-ből való és a híres koreai táncos, Choi Seunghui nevéhez fűződik. Ezt a fajta táncot eredetileg sámánista rituálék alkalmával táncolták. A színes ruhákba öltözött táncosok kezükben legyezőket, busches-t tartanak, és így adják elő látványos koreográfiával felépített táncukat. Az első legyezőtáncot a koreai kulturális delegáció jóvoltából 1968-ban láthatta a közönség az 1968. évi Mexikói Olimpián, és ez a tánc azóta minden koreai táncprodukció elmaradhatatlan része. Bae Jung-hye újszerű koreográfiája továbbfejleszti a hagyományokat, és a hangsúlyt a legyező és a táncos mozgásának különleges esztétikai szépségére és egységére helyezi.

Hakchum – Darutánc

A busani Dongnae tartomány melegvizű termálfürdőiről híres, és mindig is a kikapcsolódás és a szórakozás egyik fontos központja volt. A híres dongnae-i darutáncot az itteni hivatalnok és a pihenni érkező vendégek hagyták az utókorra, hiszen eredetileg a Chosun-dinasztia hivatalnokai táncolták, akik az utcán szürke felöltőt és fekete kalapot viseltek. Minthogy a táncos mozgása és az általa viselt szürke öltözék egy darura emlékezteti a nézőt, így lett a tánc neve darutánc, amely ma a busani kulturális örökség része.

A Shilla-dinasztia szelleme

Ez a modern tánc a Shilla-dinasztia elitjei, a hwarang harcosok kiképzését mutatja be. Az erőteljes de fegyelmezett táncmozdulatok a hwarang harcosok bátorságát és becsületességét idézik fel. A tánc megeleveníti a különféle fegyverekkel való bánáshoz szükséges különleges testtartásokat is.

Tavaszi hó

Az éj hangjai
dallamára megelevenedik egy kép, amint egy személy vár valakit egy holdfényes éjszakán. De csak a szél jár arra.... A Tavaszi hó táncban emberi test és virág teljesen eggyé olvad, ahol a virág a föld energiáját és az égiek szeretetét közvetíti.

Ima

A tánc egy sámánista rituálét elevenít meg, amely során a sámánisták fénnyel, illattal és virágokkal áldoznak, és a világ jólétéért és a békéért imádkoznak. A haragot szimbolizáló kötél eloldásával a világ és az emberiség jólétéért mondott ima megkönnyebbülést hoz a lélek számára.

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Szép Ernőhőz, a neves íróhoz bekopogott egy fiatalember. – Művész úr – mondta alázatos hangon – nemrég elküldtem önnek a novellámat. Tudja, azt az igen eredeti témájú novellát! Méltóztatott már elolvasni?
 
Ludwig van Beethoven és Johann Wolfgang Goethe 1807-1808 táján együtt üdültek Karlsbadban. A zseniális zeneköltő és a költőzseni összebarátkoztak, s gyakran indultak együtt kocsikirándulásra.
Aforizmák
„ Jótettért azt várd, hogy további jótetteket várjanak tőled."
Osvát Ernő
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ