Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Imre Zoltánra emlékezett a Szegedi Kortárs Balett
Dátum: 2012. november 9., péntek, 7:01
A társulat szellemi atyjára, Imre Zoltánra emlékezett a negyedszázados múltra visszatekintő Szegedi Kortárs Balett társulata csütörtökön délután a Szegedi Nemzeti Színház aulájában, ahol megkoszorúzták az egykori mester emléktábláját.
Juronics Tamás művészeti vezető szerint Imre Zoltán öröksége csaknem negyedszázadon át kísérte a társulat munkáját. „Olyan alapokat rakott le az alatt a hat év alatt, míg ő volt a Szegedi Balett vezetője, melyekből a következő tizenkilenc év stabilan tudott építkezni. Az a szellemi hagyaték, gondolkodásmód, nyitottság, élet- és alkotási forma belénk ivódott, épült, és ezáltal sokkal stabilabban és erősebben tudtunk nekivágni az útnak” – fogalmazott. Az emlékezés jegyében a Giovanni Pergolesi Stabat Materére készült koreográfiát újítják fel, ez egykor a koreográfus-táncos legsikeresebb és legemlékezetesebb darabja volt. Az új előadás az egykori produkció elemeit és szellemiségét is felidézi. A huszonöt éves Szegedi Kortárs Balett az ünnep évében két bemutatóval várja a közönséget. A Stabat Mater mellett az alig két hete futó Diótörő került idén színre. Juronics Tamás szerint a darab a jövő záloga, hiszen ha azzal a fiatal nemzedékkel, amelynek az előadás szól, megszerettetik a táncot, akkor ismét kinevelhető a következő huszonöt év stabil, táncszerető közönsége. A hatvanas évek elején az Állami Balettintézetben végzett fiatalok szerződtek a szegedi színházhoz, köztük a tehetséges, koreográfusi vénával is rendelkező Imre Zoltán. A vendégkoreográfusok munkáit fokozatosan az ő szerzői balettjei váltották fel, melyek a klasszikus balett hagyományait új, ötletgazdag formanyelvvel ötvözték. Imre Zoltán a hetvenes évek elejétől számos európai társulat vezető táncosa és koreográfusa lett, „disszidensként” nem térhetett haza csak a nyolcvanas években. Távozása után a szegedi balett lassan elsorvadt. Az 1986-ra újjáépített színházban felálló harminckét tagú együttes, a Szegedi Balett művészeti tanácsadója a Londonban élő Imre Zoltán lett. Ő hamarosan átvette a szellemi irányítást, majd az együttes vezetését is. Ennek hatására Szegeden eddig ismeretlen, új mozdulatvilág, új táncstílus jelent meg a kilencvenes évek elején alkotott Imre-balettekben, az Asszonyszerelem-asszonysors, a Démon, a Stabat Mater vagy a Médium előadásain. A Szegedi Balett együttesében olyan jelentős táncos egyéniségek bontakoztak ki, mint Pataki András, Juronics Tamás, Prepeliczai Annamária, Bodor Johanna, Péntek Kata, Zarnóczai Gizella, Kalmár Attila vagy Sárközi Attila. 1993-ban Imre Zoltán elhagyta a várost, 1997-ben elhunyt. Távozása után Szegedi Kortárs Balett néven alakult újjá az együttes, amely 1993 óta Pataki András igazgatásával és Juronics Tamás művészeti vezetésével működik. (MTI)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Örkény István a XX. század derekán alkotott. Az akkori kor (főként a politikai réteg) nem nagyon ismerte el munkásságát, sőt, nem nagyon kedvelte azt. Ezért aztán Örkény úgy döntött, hogy önként felhagy hivatásával, s megpróbálkozik az újságírással.
Szép Ernőhőz, a neves íróhoz bekopogott egy fiatalember. – Művész úr – mondta alázatos hangon – nemrég elküldtem önnek a novellámat. Tudja, azt az igen eredeti témájú novellát! Méltóztatott már elolvasni?
Aforizmák
„ ...a női ösztönök hamarabb találkoznak, és hamarabb jutnak egyezségre, mint a férfiak értelme."
Hugo
|
|