
után az ELTE művészettörténet szakán tanul Budapesten, s közben M. Kecskés András pantomim óráira jár. A nyolcvanas évek elején Franciaországba megy, s ott a kortárs táncművészet legnevesebb koreográfusaival dolgozik: François Verret, Catherine Diverrčs, Mark Tompkins társulatában. A nagy öreg, Marcel Marceau pantomim óráit is látogatja.
1986-ban létrehozza a Jel Színházat (Théâtre Jel), s már első előadásával, a Pekingi kacsával (Canard pékinois) sikert arat Franciaországban. Az elmúlt húsz évben számos előadást hozott létre, s nemzetközi hírű koreográfussá vált. Munkáit világszerte óriási érdeklődés kíséri.
1995-ben kinevezik az Orléans-i Nemzeti Koreográfiai Központ igazgatójává, s a mai napig ő tölti be ezt a tisztséget. 2006 nyarán ő lesz a hatvanadik Avignon-i Fesztivál művészeti igazgatója.
Európai Színházi Díj, 2006
Az Európai Színházi Díjat (Eurpoe Theatre Prize) 2006-ban a Franciaországban élő Nagy József kapta. A díjat az Európai Közösség támogatásával az Európai Bizottság hozta létre. Hivatalos megfogalmazásuk szerint célja, hogy azon jelentős színházi alkotók kapják, akik olyan „kulturális események megvalósításához járultak hozzá, amelyek a népek közötti megértést és a tudásátadást népszerűsítik".
A kezdeményezéshez az évek során számos nemzetközi színházi szervezet csatlakozott, így az eseményen az Európai Színházi Unió, az Európai Színházi Konvenció, a Színházi Kritikusok Nemzetközi Szövetsége, valamint a Mediterrán Színházak Nemzetközi Intézete is képviselteti magát.
A díjat 1987-óta nyolc alkalommal adták ki. Eddig a következők kapták meg: Ariane Mnouchkine, Peter Brook, Giorgio Strehler, Heiner Müller, Robert Wilson, Luca Ronconi, Pina Bausch, Lev Dodin. Nagy József a kilencedik.
A Csokonai Színház a fesztivál programjait úgy állította össze, hogy minden napnak meglegyen a maga dramaturgiája, amelyen keresztül folyamatosan avatódik be a néző Nagy József és az egykor Jel Színházként, ma az Orléans-i Koreográfiai Központként ismert társulat világába.
A programok között így helyet kapnak koncertek, kiállítások, filmvetítések és beszélgetések. A koncerteket adó művészek között kell említeni Szabados György zongoraművészt, a debreceni születésű Szelevényi Ákost és Dresch Mihályt, akik Nagy Józsefnek már több előadásában is zenei társszerzőként voltak és vannak jelen.
A fesztiválon a Csokonai Színház tánckarának az új vezetője, Horváth Csaba is „bemutatkozik” a Nagyvárosi ikonok című előadása révén. A Színház új művészeti vezetőjének, Vidnyánszky Attilának rendezésében Csehov Három nővére is látható lesz.
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |