Orosz Adélt köszöntötték
Dátum: 2008. március 31., hétfő, 14:45
Hetvenedik születésnapja alkalmából köszöntötték hétfőn a Magyar Állami Operaházban Orosz Adél Kossuth-díjas balerinát, a társulat örökös tagját, mesterművészt, a balettegyüttes volt igazgatóját.

Keveházi Gábor, a Magyar Nemzeti Balett igazgatója idézte fel Orosz Adél pályájának fontosabb állomásait, s mint mondta, megtiszteltetés volt számára pályakezdőként a híres, befutott táncosnő partnerének lenni.

Vass Lajos főigazgató a köszöntésekhez hozzátette: a televízióknak többször kellene azokat a táncfilmeket sugározniuk, amelyek főszereplője Orosz Adél volt, hogy a fiatal nemzedék a képernyőn valódi értékekkel, igazi teljesítményekkel találkozhasson.

Orosz Adél az operaház balettiskolájába járt, majd Nádasi Ferenc növendéke volt az Állami Balett Intézetben. Ma is hálával gondol a mesterre – jegyezte meg a balerina, tőle hallott azokról a Margot Fonteyn, Yvette Chauviré, Alicia Alonso nagyságrendű világsztárokról, akikkel később együtt léphetett fel. Hangoztatta, hogy egy táncos életének egyetlen alapelve az ambíció, amelynek beteljesítéséhez konkurensek is kellenek. Orosz Adél – mint elmondta – sosem bánta, ha versenybe kellett szállnia.

A balerina 1959-ben a leningrádi Kirov színházban (a mai szentpétervári Mariinszkijben) tökéletesítette technikai tudását. 1954-ben szerződtette a dalszínház, amelynek három év múlva magántáncosa lett. Klasszikus iskolázottsága szolgált alapul olyan kiemelkedő szerepeihez, mint a Diótörő, a Csipkerózsika, a Giselle, a Rómeó és Júlia, A hattyúk tava, a Seherezádé főszerepei, a Párizs lángjai Jeanne-ja.

Fontosabb szerepeivel bejárta a világot Nagy-Britanniától Kubáig. Orosz Adél a turnék mellett táncfilmekben is kapott feladatot, például Az életbe táncoltatott lány főszerepét is ő táncolta. Bartók Béla táncjátéka, A fából faragott királyfi operaházi előadásának tévéváltozatában is ő formálta meg a Királylányt. Beszámolt arról, hogy ez egyik kedves szerepe volt. Seregi László koreográfus megjegyezte: a figurát Orosz Adélra szabta, hasonlóan a Spartacus Flaviájához, amelyben ugyancsak rendkívüli sikereket aratott a táncosnő itthon és külföldön.

Orosz Adél az aktív tánctól 1981-ben búcsúzott. A szólisták próbavezető balettmestereként dolgozott tovább, 1984-ben elvállalta az Operaház balettigazgatói posztját; négy évig állt a balett-társulat élén, 1986 és 1990 között pedig országgyűlési képviselő volt. 1989-től a Magyar Táncművészeti Főiskola tanára.

A balerina munkásságáért megkapta a Liszt Ferenc-díjat (1961), a Kossuth-díjat (1965), az érdemes és kiváló művészi címet (1972, 1976), valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét (1998).

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
 
Szomory Dezső szerette az embereket, de legalább annyira az állatokat. Volt egy gyönyörű macskája, amely, vagy inkább, aki minden tekintetben megkülönböztetett bánásmódot élvezett az író legénylakásában.
Aforizmák
„Megmaradtam bohócnak. Ez sokkal magasabb pozíciót biztosít számomra, mint bármely politikusé."
Charlie Chaplin
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ