Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
100 éve született Harangozó Gyula
Dátum: 2008. április 17., csütörtök, 20:53
Száz éve, 1908. április 19-én született Harangozó Gyula Kossuth-díjas balett-táncos, koreográfus, kiváló művész, a magyar balettművészet egyik legjelentősebb egyénisége.
Noha gyerekként nem részesült rendszeres táncképzésben, tehetsége már korán megmutatkozott. Diákként statiszta volt az Operaházban, tizennyolc évesen, 1926-ban a dalszínházi társulat tagja lett. Rendkívüli mozgékonyságára, jó karikírozó képességére Albert Gaubier betanító-balettmester figyelt fel, aki 1928-ban őt bízta meg a kormányzó szerepével a de Falla műre komponált A háromszögletű kalapban. A kiugrást követően, alig húszévesen az Operaház magántáncosa lett, s több évtizeden keresztül maradt az intézmény balett-együttesének meghatározó személyisége. Nagyszerű színészi adottságainak, zseniális előadóművészi vénájának köszönhetően a legkülönfélébb karaktereket formálta meg, senki nem tudta olyan átéléssel alakítani Coppéliust (Coppélia) vagy az öreg gavallért (A csodálatos mandarin), ahogyan ő tette. 1936-tól koreográfiákat is készített: első színpadi műve, a Csárdajelenet mérföldkő volt a magyar balettművészet történetében. Számos egyfelvonásost és egész estés balettet koreografált, amelyekben sikeresen ötvözte a magyar néptánc és a klasszikus balett elemeit s bebizonyította, hogy a tánc eszközeivel is kitűnően megformálhatóak az egyes figurák, a különböző karakterek. Több művét átvette a Szegedi, majd a Pécsi Balett és Kelet-Európa több balett társulata, jó néhányat ma is sikerrel játszik a Magyar Nemzeti Balett társulata. Harangozó olyan nagysikerű darabokat vitt színpadra, mint A csodálatos mandarin (amely a fél világot beutazta), A fából faragott királyfi, a Keszkenő, a Térzene, a Seherezádé, a Furfangos diákok, a Lúdas Matyi, a Francia saláta, a Rómeó és Júlia, a Coppélia, valamint három opera - a Háry János (Kodály Zoltán), a Huszti kaland (Kadosa Pál) és a Bánk bán (Erkel Ferenc) - balett-betétjeit. Összesen harmincnál is több koreográfiát alkotott. 1950-1960 között az Operaház balett-együttesének igazgatója volt, ebben az időszakban a televízió több egyfelvonásosát is megörökítette. Munkásságát Kossuth-díjjal (1956) és Kiváló Művész (1952) kitüntetéssel jutalmazták. A világot jelentő deszkákról 1970-ben vonult vissza. 1974. október 30-án, Budapesten hunyt el, tehetségét fia örökölte. A legendás balett mester és koreográfus emlékére hozták létre a Harangozó Gyula-díjat, amelyet évente március 15-én adnak át. Harangozó Gyula születésének 100. évfordulója alkalmából a Magyar Állami Operaház kétrészes emlékműsort rendez április 19-én és 20-án, amelyen A csodálatos mandarint, valamint a Johann Strauss zenére készített vidám és ironikus Térzenét mutatják be. A rendezvényen nyújtják majd át a Harangozó-emlékgyűrűt is egy kiemelkedő táncművésznek. (MTI-Panoráma - Kiss Petra, Sajtóadatbank)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Szomory Dezső szerette az embereket, de legalább annyira az állatokat. Volt egy gyönyörű macskája, amely, vagy inkább, aki minden tekintetben megkülönböztetett bánásmódot élvezett az író legénylakásában.
Aforizmák
„ A hülyeség magánügy, amíg el nem mondjuk senkinek."
George Bernard Shaw
|
|